Danas je 10. novembar – Svetski dan nauke. Svetski dan nauke je datum koji je predložen na Svetskoj naučnoj konferenciji u Budimpešti 1999, sa ciljem da se skrene pažnja na potrebu za novom vezom između nauke i društva. UNESCO je ustanovio Svetski dan nauke za mir i razvoj, koji je prvi put obeležen 10. novembra 2002. godine.
Svetski dan nauke ukazuje na značajnu ulogu nauke u društvu i na neophodnost uključivanja šire javnosti u debate o značajnim problemima u oblasti nauke. Takođe ovaj dan ukazuje na značaj nauke u svakodnevnom životu. Povezivanjem nauke i društva, Svetski dan nauke ima cilj da osigura da građani budu upoznati sa razvojem nauke. Takođe naglašava ulogu koju naučnici igraju u širenju našeg shvatanja sveta i izuzetno krhke planete koju zovemo Zemlja i omogućava stvaranje boljih mogućnosti za opstanak našeg društva.
Tema ovogodišnjeg Svetskog dana nauke je “Nauka, ljudsko pravo”, u čast 70 godina Univerzalne deklaracije o ljuduskim pravima, koja je usvojena od strane Generalne skupštine Ujedinjenih nacija (A/RES/217, 10. decembra 1948. godine u palati Šajo u Parizu), čime je predstavljeno opšte viđenje organizacije o pitanjima ljudskih prava garantovanih ljudima.
U Srbiji je Svetski dan nauke prvi put obeležen 2011. godine, a od iste godine pored ovog datuma, koji Republika Srbija obeležava kao članica UNESCO-a, odlukom Vlade, ustanovljen i nacionalni Dan nauke, 10. jul, dan rođenja Nikole Tesle.