Naučna konferencija SAUM 2018 odražana je po četrnaesti put u Nišu. Organizatori konferencije su Asocijacija za sisteme, automatsko upravljanje i merenja (SAUM), Elektronski i Mašinski fakultet u Nišu.
Učesnicima konferencije SAUM 2018, dobrodošlicu je poželeo predsednik Organizacionog odbora prof. dr Miloš Simonović. Ceremonija svečanog otvaranja upriličena je u prostorijama Mašinskog fakulteta u Nišu, te se okupljenima prvo obratio dekan fakulteta prof dr Nenad T. Pavlović, upoznavši ih sa impresivnom istorijom ove obrazovne ustanove. Prodekan Elektronskog fakulteta u Nišu prof. dr Boban Veselić izrazio je nadu da će konferencija omogućiti učesnicima da promovišu svoj rad, obaveste se o najnovijim dostignućima vezanim za teme kojima se ovaj skup bavi, te im pružiti priliku da uspostave naučnu saradnju. Rektor Univerziteta u Nišu i predsedavajući konferencije SAUM prof. dr Dragan Antić proglasio je konferenciju otvorenom.
Međunarodni programski odbor, kome je predsedavao prof. dr Vlastimir Nikolić, prorektor za nastavu Univerziteta u Nišu, izabrao je oko sedamdesetak naučnih radova autora iz osam zemalja. Na konferenciji koja je trajala tri dana, od 14. do 16. novembra, stručni radovi su predstavljeni u deset sekcija, od čega su tri sekcije održane u prostorijama Mašinskog fakulteta, a sedam u prostorijama Elektronskog fakulteta u Nišu. Sekcije su se odnosile na sledeće teme: informacione i komunikacione tehnologije; merenja i instrumentacija; indentifikacija i modeliranje sistema i primenjena matematika; mehatronika i robotika; obnovljivi i nekonvencionalni izvori energije i enegretski sistemi; veštačka inteligencija, genetski algoritam i neuronske mreže; upravljanje procesima u industriji.
Na prvoj plenarnoj sednici prezentovana su tri predavanja po pozivu. Prof. dr Adriana Alba sa Politehničkog univerziteta u Temišvaru, predstavila je rezultate istraživanja koje je sprovela sa kolegama Radu-Emil Precup, Teodor-Adrian Teban, na temu: Medical Applications of Artificial Neural Networks. Ona je objasnila kakvu pomoć može pružiti korišćenje postojećeg znanja u sprezi sa veštačkom inteligencijom u dijagnostici hepatitisa B, C, D; zatim dijagnostici nekih kožnih bolesti, na osnovu simptoma; prepoznavanju određenih bolesti proučavanjem medicinskih snimaka; te određivanju preporuka za najadekvatnije terapije za hepatitis C. Zaključak glasi, da je uz sve uočene prednosti i nedostatke, primena ovakvih sistema neophodna, ali da ne može zameniti učešće lekara, na kome ostaje odgovornost da donose krajnju odluku.
Prof dr Branislav Borovac, Fakultet tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, se sa svojim saradnicima bavio temom: Razvoj i testiranje humanoidnog robota MARKO – terapeutskog asistenta za decu. Cilj je bio konstruisati robota, koji će, između ostalog pomagati i deci oboleloj od cerebralne paralize pri izvođenju neophodnih vežbi, koje su deo terapije. Da bi ovaj cilj bio ostvaren, bilo je potrebno konstruisati čovekolikog robota sa sledećim tehničkim karakteristikama: MARKO bi trebalo da čuje, razume sagovornika, da može da odgovori, da poseduje ruke i noge. Da bi sve ovo bilo izvodljivo, u oči robota ugrađene su kamere, a lice je dizajnirano da može izraziti emocije. U odlukama vezanim za izgled robota konsultovane su kolege umetnici, psiholozi i lekari, te je dobijen robot jednostavnih, oblih crta lica, koji sedi na platformi u obliku konja. Deca su prihvatila robota, ali je reakcija svakog deteta jedinstvena, pa je zaključak da se mora poraditi na usložnjavanju dijaloga i poboljšanju kognitivnih sposobnosti robota. Prisustvo čoveka – medicinskog terapeuta koji nadgleda interakciju deteta i robota pri procesu vežbanja, ostaje nezamenljivo.
Rezulatate istraživačkog rada vezanog za temu: On the Capacity of SWIPT Cooperative Relaying System in Generalized Fading Environment, iznela je prof. dr Vesna M. Blagojević sa Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Ona je zajedno sa kolegama A. M. Cvetković, P. N. Ivaniš, došla do zaključka da se ovim naučnim radom došlo do odgovora na neka stručna pitanja, s tim da bi dodatna istraživanja, donela još interesantnije i preciznije retultate u ovoj oblasti.
Nauka u današnjem savremenom dobu, predstavlja sastavni deo svakodnevnog života. No, kontrola korišćenja tehničkih dostignuća, ostaće u rukama čoveka. Očigledno je da će određivanje finog balansa između saživota čoveka i mašine, tematika kojom se između ostalog bavi konferencija SAUM, ostati aktuelna i u budućnosti.