Dopuna (21:00 h): Insajt je uspešno sleteo na Mars i poslao prvu fotografiju!
Početkom maja ove godine sa Zemlje na dalek put krenula je letelica Insajt (InSight). Destinacija je bila dobro poznati i uvek zanimljiv “komšija” – planeta Mars. Dok nastaju redovi koje ovde čitate, InSight preleće stotine kilometara i približava se konačnom cilju. Do sada je prešao oko 145 miliona kilomenatar (tačnije 144.930.234 km) i do Marsa ostalo je još samo 240 hiljada kilometara. Iako je ovo rastojanje, za nas, ogromno InSight na Mars sleće za nešto manje od 24 h!
Letelica se trenutno nalazi u fazi prilaska planeti i u toku su poslednje pripreme za, verovatno, najkomplikovaniju fazu leta – sletanje na površinu “crvene” planete.
Za razliku od prethodnih misija kada je NASA na Mars najčešće slala rovere (od kojih neki još šetaju površinom), InSight je misija drugog tipa. Njegov zadatak je istraživanje unutrašnosti planete tako da će, nakon sletanja i postavljanja lendera, InSight biti “fiksiran” na odabranu lokaciju i dalje korekcije položaja neće biti moguće.
Za sletanje misije InSight odabana je oblast Elysium Planitia koja se nalazi blizu ekvatora. “Meta” gde lender treba da sleti ima dimenzije 27 x 130 km.
Lender InSight opremljen je preciznim seizmografom, tomplotnom sondom i specijalnim antenama za određivanje položaja. Seimograf će prikupljati podatke o seizmičkoj aktivnosti Marsa, tj. talasima koji putuju kroz unutrašnjost planete. Zadatak toplotne sonde je da se spusti do 3-5 metara dubine (dublje nego bilo koja prethodna sonda) i prikupi podatke o temperaturi i cirkulaciji toplote ispod površine. Radio antene će omogućiti lenderu da tačno, uz pomoć RISE instrumenta određuje svoj položaj, a time i promene položaja čitave planete tokom rotacije oko svoje ose. Analizom prikupljenih podataka dobiće se informacije o veličini Marsovog jezgra i njegovom sastavu, debljini i sastavu kore, strukturi omotača, učestalosti i intenzitetu seizmičkih aktivnosti i udarima meteorita.
Planirano trajanje misije je 728 “naših” dana, tj. oko dve godine (709 “Marsovih” dana – sol, tj. 1 godina na Marsu i 40 sol). Iako radni “dan” InSight-a počinje čim sleti, prvi naučni podaci očekuju se tek za oko 10 nedelja.
Da bi misija bila uspešna InSight prvo mora da sleti. Zbog ogromnog rastojanja, tj. “ograničene” brzine svetlosti i kašnjenja signala, kompletna procedura sletanja je programirana i potpuno automatizovana. Informacije o dešavanju na Marsu i rezultatima sletanja saznaćemo tek nekoliko minuta kasnije.
Očekivano vreme sletanja je danas – ponedeljak, 26. novembar oko 21 h po našem vremenu. Direktan prenos (od 20 h) možete da pratite putem NASA TV ili na sajtu Kosmodrom (i Facebook događaju).
Detaljan plan sletanja i satnicu možete da pogledate na sajtu ScienceAlert.
Naravno, direktan prenos putem NASA TV možete da pratite i ovde, na sajtu Svet nauke
Dok je ovaj tekst nastao InSight je prešao ogroman put. Od poletanja već je prešao 144.973.160 km a do Marsa ostalo je još 230.145 km…
Više o InSight misiji, sletanju, zadacima… možete da saznate u sledećem video snimku