Večeras (26. novembar) oko 21h po našem vremenu, tačno prema planu, letelica Insajt (InSight) uspešno je sletela na površinu Marsa.
Ubrzo nakon prijema signala o uspešnom sletanju i oduševljenja u kontrolnoj sali misije stigla je i prva fotografija sa površine
Na ovoj fotografiji, osim prašine, može se videti okolina lendera Insajt (u kojoj, kao što je i planirano, nema mnogo kamenja) i horizont. Takođe, na fotografiji se vidi i mnogo prašine, koja je posledica sletanja koje je upravo uspešno završeno. Naravno, Insiajt je tek stigao i počeo sa raspakovanjem opreme a uskoro će očistiti i kameru i biti spreman da pošalje bolje fotografije i naučne podatke.
Više o misiji Insajt (InSight) možete da pročitate u prethodnom tekstu.
Više o tome kako je proteklo sletanje možete da pročitate na sajtu Kosmodrom.rs: Sedam minuta straha – svi rizici spuštanja lendera na površinu i Insajt uspešno sleteo na Mars.
Dopuna teksta (27. novembar)
Nekoliko sati nakon spuštanja lendera Insajt na površinu Marsa stigla je nova, mnogo lepša fotografija… može se reći i delimični “selfi” lendera 🙂
Ovu fotografiju snimila je kamera za postavljanje instrumenata (The Instrument Deployment Camera, IDC) koja se nalazi na robotskoj ruci InSight-a. Na kameri se, još uvek, nalazi transparentni filter koji štiti kameru od prašine koja tokom i neposredno nakon sletanja može da ošeti objektiv. Insajt nam je ovu sliku poslao NASA letelice Odyssey, koja se nalazi u orbiti oko Marsa. Osim fotografije, InSight je takođe poslao i signal da su dva solarna panela (svaki širine oko 2,2 metara) otvorena i da generisanje energije funkcioniše. Ova dva panela na Marsu obezbeđuju oko 600-700 W energije što je dovoljno za pokretanje jednog blendera, na Zemlji, ili kompletne naučne laboratorije na Marsu. Efikasnost ovih solarnih panela je takva da će u slučaju peščane oluje obezbeđivati 200-300 W energije.
Tokom narednih dana počeće “raspakovanje” naučne opreme i biće potrebno 2-3 meseca za pokretanje kompletne opreme i slanje prvih naučnih podataka.
Wow