Geminidi su vrlo zanimljiv meteorski roj. Mogu se videti svake godine otprilike od 4. do 17. decembra i najčešće je reč o sjajnim i sporim meteorima. Nažalost, ovaj roj nije mnogo poznat i često posmatran (najverovatniji krivac je, naravno, godišnje doba i niska temperatura).
Karakteristični su i po tome što je ovo jedini roj, uz Kvadrantite, koji potiče od asteroida (a ne od komete). Takođe je reč i o relativno mladom roju (prvi put su zabeleženi 1862. godine).
Za posmatrače najvažnija njihova karakteristika je to što je reč o izuzetno aktivnom meteoriskom roju. Prilikom maksimuma aktivnosti moguće je videti 80 i više meteora na sat.
Meteoriski roj potiče od asteroida (3200) Faeton (Phaethon), srednjeg prečnika oko 6 kilometara. Mehanizam nastanka Geminida nije potpuno jasan. Za razliku od kometa, asteroidi nemaju ledeno jezgro koje isparava prilikom prolaska pored Sunca i oslobađa materijal u međuplanetarni prostor. Na osnovu posmatranja Faetona zaključeno je da temperatura na asteroidu dostiže oko 700 C tokom približavanja Suncu, a velika promena temperature “drobi” materijal (usled termalnog širenja i skupljanja). Drugi istraživači smatraju da je materijal od koga nastaju Geminidi nastao dobljenjem jednog većeg satelita a da je Faeton najveći preostali “komad”.
Ovogodišnji maksimum aktivnosti najavljen je za prethodnu i ovu noć (13/14 i 14/15 decembar). Loši vremenski uslovi, koji su česti u ovo doba godine, verovatno su mnogima pokvarili posmatranje 🙁 Broj meteora će se brzo smanjivati i potpuno će, do sledeće godine, nestati 17. decembra.