Najpoznatiji meteorit sa Marsa otkriven je 27. decembra 1984. godine na Antarktiku.
Ovaj meteorit nosi oznaku ALH84001 i otkriven je u oblasti Allan Hills, grupi brda na Antarktiku. Pronašao ga tim lovaca na meteorite iz Amerike koji je radio u okviru nacionalnog programa ANSMET (Antarctic Search for Meteorites).
Masa otkrivenog meteorita bila je oko 1,93 kg. Na osnovu karakteristika meteorita smatra se da je da to jedan od najstarijih meteorita sa Marasa pronađenih na Zemlji. Starost ALH84001 procenjena je na 4 milijarde godina i nastao je u vreme kada je na Marsu još postojala voda u tečnom stanju. Do sada je otkriveno više od 50 meteorita sa Marsa, a starost sledećeg procenjena je na 1,3 milijarde godina.
ALH84001 je sa površine Marsa “lansiran” pre oko 17 miliona godina, prilikom nekog snažnog udara, a na Zemlju verovatno stigao pre oko 13000 godina, nakon dugo lutanja Sunčevim sistemom. Ovi periodi određeni su relativno precizno na osnovu specijalnih tehnika radioaktivnog datiranja. Smatra se da meteorit potiče iz oblasti Eos Chasma, u kanjonu Valles Marineris.
Ogromno interesovanje javnosti za ovaj meteoritom pojavilo se 1996. godine zajedno sa idejom da se meteorit nekad nalazio u vodi na Marsu u kojoj je postojao život. U časopisu “Science”, 6. avgusta 1996. godine, Dejvid Mekki (David S. McKey) iz NASA-e sa saradnicima objavio je rad u kome je izneo ideju da se u meteoritu ALH84001 nalaze tragovi života na Marsu!?!
Nakon posmatranja meteorita pomoću skenirajućeg elektronskog mikroskopa u strukturi su se pojavili oblici koje su autori protumačili kao fosil živih bića sličnim bakterijama. Ovaj oblik imao je prečnik od 20 – 100 nanometara, što je odgovaralo prečniku teoretskih nanobakterija, ali bilo je manje od ćeliskih živih organizama, koji su bili poznati u to vreme.
U prvom trenutku ovo je bila zanimljivo i vrlo realno tumačenje ovog meteorita, koji je i po nekim drugim karakteristikama bio specijalan. Tim koji je predvodila Keti Tomas-Keperta (Kathie Thomas-Keprta) takođe iz Johnson Space Center, utvrdio je veliko prisustvo čistog magnetita, koji je povezaivan sa biološkim poreklom i mikroorganizmima i nije mogao da se objasni geološkim poreklom.
Međutim, većina drugih naučnika smatra da su objašnjenja i mehanizmi koji su bazirani na geološkim procesima odgovorini za ovakvu strukturu metorita ALH84001 i da biološki procesi nisu neophodni.
Debata u naučnim krugovima o meteoritu ALH84001, na neki način, još uvek traje, ali je broj onih koji zastupaju biološko poreklo fosila i magnetita sve manji. Bez obzira kojoj strani propadaju većina naučnika je saglasna da je rad iz 1996. godine, koji je pokrenuo ovu debatu izuzetno značajan za nauku jer je pokrenuo mnoga istraživanja, a može se reći i razvoj jedne potpuno nove oblasti – astrobiologije.
(objavljeno decembra 2018. godine)