Rano jutros, oko 3:26 h po našem vremenu, kineska sonda Čang’e-4 (Chang’e-4) sletela je na udaljenu stranu Meseca. Ovo je prvi put u istoriji da je neka letelica sletela na stranu Meseca koju ne vidimo sa Zemlje. Lender je ime dobio prema Kineskoj boginji Meseca – Čang’e.
Čang’e-4 lansirala je Kineska nacionalna svemirska administracija (CNCA) 7. decembra 2018. godine, letelica je na orbitu oko Meseca stigla 12. decembra. Nakon priprema na orbiti, lender Čang’e-4 sleteo je jutros u oblast basena Aitken, u blizini južnog pola. Ovo je drugi kineski lender koji je sleteo na površinu Meseca (prvi je bio Čang’e-3, 14. decembra 2013. godine), ali prva zemaljska letelica koja se ikad spustila na daleku stranu Meseca. Čang’e-4 planirana je kao rezervna misija za Čang’e-3, ali nakon uspeha ove misije oprema je modifikovana i unapređenja za novu misiju.
Ako pažljivo pogledate Mesec primetićete da njegova površina izgleda potpuno isto svake noći. Svi krateri su uvek na istom mestu a jedino što se menja su Mesečeve mene. Tokom prethodnih nekoliko milijardi godina, zbog jake gravitacije (tzv. plimskih sila) između Meseca i Zemlje period rotacije Meseca oko Zemlje izjednačen je sa periodom rotacije Meseca oko njegove ose. Posledica ovoga je da je naš prirodni satelit Zemlji okrenut uvek istom stranom, a njegovu drugu stranu ne vidimo nikad sa Zemlje. U javnosti je ova druga, udaljena, strana Meseca (pogrešno) nazvana “tamna strana”, ali u stvarnosti na nju stiže ista količina svetlosti sa Sunca kao i na “našu” stranu, ali mi to ne vidimo.
Je Kuanzi, astronom sa tehnološkog univerziteta Kaltek iz Kalifornije, izjavio je za BBC da je ovo prvi put da je Kina „pokušala da izvede nešto što druge države sa svemirskim programom ranije nisu probale“.
Najveći problem spuštanja na udaljenu stranu Meseca je komunikacija sa lenderom i to je verovatno jedan od najvažnijih razloga zbog čega do sada ovakvog spuštanja nije bilo. Da bi rešila problem komunikacije, 20. maja 2018. godine, CNCA je u orbitu lansirana satelit Queqiao. Zadatak ovog satelita je vrlo jednostavan – smešten je u tzv. Lagranževu tačku br. 2 (L2). Tačka L2 nalazi se iza manjeg tela (Meseca), na pravoj koja prolazi kroz dva tela većih masa (Zemlja i Mesec). U ovoj tački gravitacija ova dva tela je takva da se izjednačava sa centrifugalnom silom trećeg tela (satelita) pa zbog toga satelit može da ostane na “stacionarnoj” orbiti. Druga bitna osobina odabrane tačke L2 je što se iz nje jasno vide Zemlja i lokacija na kojoj je sleteo lender Čang’e-4 pa satelit može da omogući (prenosi) komunikaciju između kontrole misije i lendera.
Lender, mase oko 1200 kg, na površinu Meseca spustio je i rover mase oko 140 kg. U narednoj fazi misije, nakon spuštanja, lender će spustiti rampu tako da će rover moći da se “otkotrlja” na površinu Meseca.
Nažalost, kao što je to najčešće slučaj sa misijama CNCA, tehnički detalji misije najvećim delom nisu poznati. Poznato je da je lender opremljen instrumentima za ispitivanje geologije područija i za izvođenje bioloških eksperimenata. Na lenderu se nalazi kamera za sletanje (LCAM), kamera za površinu (TCAM), niskofrekventni spektrometar (LFS) i dozimetar neutrona (Lander Neutrons and Dosimetry, LND, konstruisan na Univerzitetu Kil u Nemačkoj i namenjen za merenje radioaktivnosti na površini koja je potrebna za buduće misije sa ljudskom posadom). Na lenderu se nalazi i “biosfera” mase 3,6 kg sa semenkama i jajima insekata. Rover je opremljen panoramskom kamerom (PCAM), radarom koji može da “posmatra” ispod površine (LPR) i vidljivim i bliskim IC spektrometrom (VNIS).
Planirano je da sonda istraži područje pod nazivom Fon Karmanov krater, (u basenu Atkien, na Južnom polu, formiranom jakim potresom tokom ranije mesečeve istorije).
„Prečnik kratera je preko 2.500 kilometara, dok dubina iznosi 13 kilometara i predstavlja jedan od najvećih kratera u Solarnom sistemu i najveći, najdublji i najstariji basen na Mesecu“, kaže za BBC Endru Kouts, profesor fizike u londonskoj Mulardovoj laboratoriji za istraživanja svemira.
Za narednu godinu CNSA planira misiju Čang’e-5 sa zadatkom da ode do Meseca, spusti se na površinu, pokupi uzorke i vrati ih na Zemlju.
Nastavak teksta “Rover Jutu 2 krenuo u istraživanje Meseca“.