Gregor Mendel (Gregor Johann Mendel) je tek nedavno posthumno priznat kao jedan od osnivača genetike kao nauke. Rođen je 22. jula 1822. godine u selu Hajzendorf, u Šleziji, u Austriji, kao Johan, a ime Gregor uzima postavši avgustinski fratar.
Ovaj naučnik i monah iz Češke izveo je od 1856. do 1863. godine čuveni eksperiment sa graškom, koji je, što se kasnije ispostavilo, jasno pokazao mnoga pravila nasleđivanja, a koja se sada nazivaju Mendelovim zakonima nasleđivanja.
Mendel je u razmatranje uzeo sedam ključnih karakteristika biljke graška, i to: visinu biljke, boju cveta, oblik i boju mahuna, oblik i boju zrna, i položaj. Utvrdio je da se ukrštanjem žutog i zelenog graška uvek dobije žuti grašak, a da se u sledećoj generaciji biljaka zeleni i žuti grašak pojavljuju u odnosu 1:3.
Kako bi objasnio ovaj fenomen, osmislio je termine kao što su „dominantna osobina“ i „recesivni karakter“. U slučaju žutog graška, žuta boja je bila dominantna.
Godine 1866. objavio je rad u kome je izložio hipotezu da postoje nevidljivi faktori nasleđivanja koji uzrokuju vidljive karakteristike. Danas su ti nevidljivi faktori itekako vidiljivi, i nazivamo ih genima.
Nažalost, njegov rad nije bio priznat sve do početka 20. veka, kada su njegovi zakoni potvrđeni od strane drugih naučnika, a što je pokrenulo novu eru genetike.
Umro je 6. januara 1884. godine u Brnu (Češka).