Nakon uspešnog sletanja lendera Čang’e-4 (Chang’e-4) na udaljenu stranu Meseca i izlaska rovera na površinu Meseca usledilo je par dana pauze u aktivnosti i vestima.
Lender je na površinu Meseca sleteo ubrzo nakon izlaska Sunca. Za razliku od Zemlje, dan na Mesecu traje oko 14 Zemaljskih dana i u to vreme temperatura, zbog nepostojanja atmosfere, na osunčanom delu može da postane prilično visoka. Mesečev dan, tj. “podne”, i visoka temperatura (+100 C) na strani Meseca na kojoj se nalazi rover primorali su rover da napravi pauzu od nekoliko dana i malo “drema” pre početka istraživanja. Nakon uspešnog buđenja rovera, Kineska nacionalna svemirska agencija (CNSA) počela je sa prvim istraživanjima na površini udaljene strane Meseca.
Dok naučna javnost očekuje podatke merenja i druge rezultate sa instrumenata, za širu javnost najzanimljivije su fotografije.
Najnovija fotografija koja je stigla sa druge strane Meseca je panorama od 360 stepeni koju je snimio lender Čang’e-4.
Ovu panoramu u velikoj rezoluciji možete da pogledate na zvaničnom sajtu CNSA.
Kineska nacionalna svemirska agencija objavila je i video sletanja lendera Čang’e-4, nastao spajanjem oko 4700 fotografija.
Krajem meseca možemo da očekujemo i fotografiju lendera Čang’e-4 i “ptičije” perspektive. Planirano je da Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) proleti iznad ove oblasti 31. januara i pošalje fotografije mesta sletanja.