Departman za fiziku PMF-a u Nišu raspisao je zanimljiv konkurs za učenike pod nazivom “Mobilni telefon u fizičkom eksperimentu“. Na prvi pogled vam može delovati da je mobilni telefon zanimljiva “igračka” a fizika jedna komplikovana nauka i da između telefona i fizike nema mnogo veze, ali zapitajte se ponovo – da li je baš tako?
Mobilni telefoni su postali uređaji bez kojih većina nas ne može da zamisli ni jedan dan. Bez obzira da li želimo da razgovaramo sa prijateljima, pošaljemo poruku, nešto fotografišemo, i pošaljemo nekom fotografiju, saznamo nešto na internetu, slušamo muziku, pogledamo film ili seriju itd itd mobilni telefoni su uvek tu, na dohvat ruke i spremni da odgovore na mnoge naše zahteve.
Iako su ovi mali uređaji odlični za zabavu oni su i vrlo korisni, svakog dana, ali to već znamo. Međutim, svaki mobilni telefon je jedna prava, mala laboratorija za fiziku, sa mnogo senzora i “uređaja” koje možemo da iskoristimo za merenje i istraživanje različitih fizičkih zakona.
Tokom vaših istraživanja za ovak Konkurs možete da upoznate “sakrivene” mogućnosti vaših “pametnih” telefona i pronađete različite načine da telefone, osim za korišćenje interneta i društvenih mreža, upotrebite za istraživanje.
Uz pomoć ove svima dostupne “mini-laboratorije”, koju stalno držite u ruci ili nosite u džepu, možete da merite brzinu, ubrzanje, intenzitet zvuka i svetlosti, jačinu magnetnog polja, snimate i analizirate spektre još puno toga.
U slučaju da nemate ideju kako da “zaposlite” svoj telefon mi imamo nekoliko predloga koji vam mogu pomoći u izboru teme za istraživanje u “vašoj maloj laboratoriji”.
Da bi izvršili neki eksperiment za koji imamo dobru ideju prvo je potrebno da obezbedimo opremu za prikupljanje i analizu podataka, tj. neku aplikaciju koja će za vas snimiti podatke sa senzora telefona i omogućiti vam da te prebacite u računar, nacrtate grafike i analizirate rezultate.
Na internetu možete da nađete puno takvih aplikacija za telefone ali verovatno jedna od najpoznatijih je PhyPhox. Ova aplikacija dostupna je u verziji za Android telefone i iPhone. Osim što omogućava da vidite vrednosti koje mere senzori na vašem telefonu, na sajtu aplikacije možete da pronađete i ideje za eksperimente. Neki eksperimenti su samo nabrojani a za neke možete da pronađete i kompletno video uputstvo o tome kako da pripremite i realizujete eksperiment a zatim i kako da analizirate dobijene podatke.
Na internetu postoji još puno materijala koji može biti od velike pomoći u osmišljavanju i pripremi eksperimenta. Na primer, na sajtu Science On Stage Europemože da se nađe knjiga sa desetak različitih eksperimenata, neki su iz astronomije, neki iz hemije, fizike… a najviše je eksperimenata u vezi zvuka.
Ako vas interesuje kako da izmerite koliko traje slobodni pad, dužinu klatna ili visinu zgrade, izračunate brzinu tela koje se kotrljaili napravite sonar posetite ili izmerite brzininu zvuka to možete da saznate ovde ili ovde.
Konkurs “Mobilni telefon u fizičkom eksperimentu” organizuje Departman za fiziku PMF-a u Nišu. Konkurs je otvoren do 30. marta. Za najbolje timove kompanija “Telekom Srbija” a.d. Beograd obezbedila je vredne nagrade. Više informacija o uslovima Konkursa možete naći na sajtu Departmana za fiziku PMF-a u Nišu.