Pišu: Jovana Savić i Jovana Stanimirović
Američki fizičar, naš savremenik, Kip S. Torn (Kip S. Thorne) rođen je 1. juna 1940. godine.
Master i doktorske studije završio je na Univerzitetu Prinston. Redovni profesor teorijske fizike postao je 1970. godine. A 2009. godine je postao profesor emeritus. Nobelova nagrada za fiziku mu je dodeljena 2017. godine kao i njegovim kolegama Rajneru Vajsu (Rainer Weiss) i Bariju Barišu (Barry C. Barish) za rad na LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory) detektoru i za prvu neposrednu detekciju gravitacionih talasa. Bio je prijatelj i kolega Stivenu Hokingu i Karlu Seganu.
U svojim istraživanjima Torn se bavio gravitacionom fizikom i relativističkom astrofizikom uopšteno a posebno se fokusirao na gravitaciju, prostor i vreme. Poznat je po svojoj kontraverznoj teoriji da se crvotočine u prostoru mogu koristiti za putovanje kroz vreme.
Pojavljuje se u popularnoj humorističkoj TV seriji ”The Big Bang Theory”gde igra epizodnu ulogu i tumači lik samog sebe.
Kip Torn je radio kao naučni saradnik na naučnofantastičnom filmu ”Interstellar“ režisera Kristofera Nolana. Napisao je knjigu ”The Science of Interstellar’’ gde je predstavio naučnu pozadinu filma. Njegova prvobitna ideja bila je da radi na filmu u kom će naučna konzistentnost biti očuvana. Na predavanju koje je održao 2015. godine u Meksiku Torn je ukazivao na scene iz filma koje oslikavaju naučnu istinu kao i na scene koje su spekulativne u naučnom smislu. Imao je za cilj da svima predstavi naučne ideje koje krije scenario kao i da ukaže na trenutke u filmu koji nisu dosledni realnosti.