U utorak 18. juna 2019. godine u Nišu će svečanim otvaranjem letnje škole masene spertometrije pod nazivom „Instrumentalne analitičke metode u kontroli stanja životne sredine i hrane“ početi jedanaesta po redu škola masene spektrometirje – MSSS2019. Na otvaranju će govorili prof. dr Jean-Claude Tabet, profesor emeritus sa Univerziteta Sorbona iz Pariza i počasni doktor nauka Univerziteta u Nišu, kao i prof. dr Radoslav Bubanj i prof. dr Tatjana Anđelković, prodekan PMF-a u Nišu.
Letnja škola MSSS 2019 će trajati od 18. do 21. juna 2019. godine u na Prirodno-matematičkom fakultetu u Nišu.
Škola MSSS 2019 okupiće oko 100 polaznika, i to profesora, istraživača, studenata iz šest zemalja (Engleska, Češka, Francuska, Albanija, Italija i Srbija), kao i zaposlene u preduzećima i institutima koji se bave proizvodnjom i kontrolom hrane. Tokom četiri dana trajanja škole oni će imati priliku da prate predavanja i vežbe više od 20 predavača, i prezentuju svoja iskustva u primeni analitičkih tehnika u kontroli hrane i životne sredine. Glavni predavači će biti istraživači i profesori iz vodećih institucija u Evropi: Žan-Klod Tabe (Sorbona Univerzitet, Francuska), Ana Varnet i Erik Ezan (CEA, Francuska), Josef Časlavski (Tehnološki Univerzitet u Brnu, Češka), Milan Antonijević (Univerzitet u Griniču, Engleska), Radmila Pavlović (Univerzitet u Milanu, Italija), Majlinda Vasjari i Alma Shehu (Univerzitet u Tirani) i Ariola Devoli (Poljoprivredi Univerzitet u Tirani). Najveći broj predavanja održaće profesor Žan-Klod Tabe, jedan od osnivača škole masene spektrometrije.
MSSS 2019 je jedanaesta škola masene spektrometrije koja se organizuje na Prirodno-matematičkom fakultetu u Nišu. Prva škola je održana jula 2008. godine, a inicijatori saradnje bili su profesor Žan-Klod Tabe, profesor Radoslav Bubanj, tadašnji rektor Univerziteta u Nišu i profesorka Tatjana Anđelković sa Departmana za hemiju, Prirodno-matematičkog fakulteta u Nišu. U okviru ovih škola do sada je učestvovalo preko 600 polaznika iz preko 10 zemalja Evrope.
Ovogodišnja škola se organizuje u okviru Erasmus+ projekta: ICT Networking for Overcoming Technical and Social Barriers in Instrumental Analytical Chemistry education – NETCHEM. Glavni organizator škole je Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Nišu a finansijsku podršku pružili su partneri projekta „Analysis“ Beograd, kao dugogodišnji prijatelj škole masene spektrometrije, i „Zlatiborac“ Beograd.