Prema odluci Vlade Republike Srbije današnji dan, 10. juli, obeležava se kao Dan nauke u Srbiji. Datum je izabran u čast Nikole Tesle koji je rođen na današnji dan 1856. godine. Ovaj Dan nauke prvi put je obeležen 10. jula 2011. godine. Osim “našeg” dana nauke u Srbiji se 10. novembra obeležava i Međunarodni dan nauke.
Nikola Tesla bio je jedan od najpoznatijih svetskih pronalazača u oblasti elektrotehnike i elektronike. Autor je više od 700 patenata (112 u oblasti elektrotehnike), koji su registrovani u 25 zemalja. Njegovi najznačajniji pronalasci su Teslin transformator, asinhroni i sinhroni motor, obrtno magnetno polje i polifazni sistem. Izuzetno značajan doprinos dao je primeni naizmenične struje čime je omogućio znatno efikasniji i lakši prenos električne energije na daljinu. Bio je jedan od ključnih ljudi u izgradnji hidroelektrane na Nijagari.
Suprotno ubeđenju mnogih Nikola Tesla nikada nije dobio Nobelovu nagradu. Nominovan je samo jednom (1937. godine) ali te godine Nobelovu nagradu za fiziku podelili su Klinton Dejvison (Clinton Davisson) i Džordž Tomson (George Thomson) za eksperimentalno otkriće difrakcije elektrona na kristalima. Verovatno je, od otkrića Nikole Tesle koja su promenila svet, tada prošlo već mnogo godina.
Međutim, Nikola Tesla dobio je, može se reći, i veće priznanje od Nobelove nagrade – njemu u čast Međunarodna jedinica mere za gustinu magnetnog fluksa dobila je ime tesla (T). Jedinica tesla dobila je ime na predlog slovenačkog inženjera Franca Avčina i jednaka je jednom veberu po kvadratnom metru (Wb/m2). Prethodna jedinica bio je 10000 puta manji gaus.
Na 11. Generalnoj konferenciji za tegove i mere, koja je održana u Parizu od 11. do 20. oktobra 1960. godine prisustvovale su 34 delegacije. Posle burne rasprave usledilo je glasanje za novu jedinicu – rezultat je bio 18 glasova “za”, 1 “protiv” i 11 uzdržanih.
Odlukom Međunarodnog komiteta za tegove i mere “tesla” je postala jedinica SI sistema, a Nikola Tesla je zasluženo stigao u red besmrtnika na polju nauke i tehnike, tamo gde su već bili Njutn, Faradej, Kelvin, Amper, Volta, Herc, Henri, Vat i drugi.
Čestitam!