Za stanovnike severne Zemljine polulopte danas počinje jesen. Istovremeno na južnoj polulopti počelo je proleće.
Početak jeseni određuje se astronomski kao trenutak kad Sunce na svom prividnom godišnjem kretanju pređe nebeski ekvator i ode na jug. Ove godine jesen počinje 23. septembra u 9:50 h po našem vremenu. Početak jeseni se najčešće označava kao dan jesenje ravnodnevnice, tj. dan kad obdanica i noć traju približno isto, tj. oko 12 sati. Međutim, to nije uvek baš tako.
Ove godine na dan jesenje ravnodnevnice, kod nas, Sunce izlazi u 6:20 h, a zalazi u 18:28h i “svetao” deo dana traje 12 h i 8 minuta.
Osim dana u godini, tj. godišnjeg doba, na trajanje obdanice utiče i geografska širina. Na našoj geografskoj širini (oko 400 severno) prava ravnodnevnica će nastupiti 26. septembra. Tada će Sunce izaći u 6:23 h a zaći u 18:23 h (obdanica će trajati 11h 59 min i 49 sekundi).
Osim geografske širine na tačno vreme izlaska i zalaska Sunca utiče i efekat atmosferske refrakcije svetlosti. Zbog ovog efekta, tj. prelamanja zraka svetlosti tokom prolaska kroz atmosferu, prividan položaj Sunca je nešto viši iznad horizonta u odnosu na njegov stvaran položaj. Intenzitet prelamanja svetlosti zavisi od fizičkih karakteristika atmosfere (pritisak, temperatura, vlažnost itd). Vreme izlaska i zalaska Sunca (i drugih nebeskih tela) koje se može naći u mnogobrojnim tablicama podrazumeva standardne uslove (atmosferski pritisak od 101.325 Pa i temperaturu od 150 C).
Jesen će trajati do 22. decembra kad će početi zima.