Danas je 10. novembar – Svetski dan nauke. Svetski dan nauke je datum koji je predložen na Svetskoj naučnoj konferenciji u Budimpešti 1999, sa ciljem da se skrene pažnja na potrebu za novom vezom između nauke i društva. UNESCO je ustanovio Svetski dan nauke za mir i razvoj, koji je prvi put obeležen 10. novembra 2002. godine.
Svetski dan nauke ukazuje na značajnu ulogu nauke u društvu i na neophodnost uključivanja šire javnosti u debate o značajnim problemima u oblasti nauke. Takođe ovaj dan ukazuje na značaj nauke u svakodnevnom životu. Povezivanjem nauke i društva, Svetski dan nauke ima cilj da osigura da građani budu upoznati sa razvojem nauke. Takođe naglašava ulogu koju naučnici igraju u širenju našeg shvatanja sveta i izuzetno krhke planete koju zovemo Zemlja i omogućava stvaranje boljih mogućnosti za opstanak našeg društva.
Tema ovogodišnjeg Svetskog dana nauke je “Otvorena nauka, ne ostavljajući nikoga za sobom”.
Otvorena nauka nije samo pitanje nauke koja je namenjena naučnoj zajednici, kao u „otvorenom pristupu“ i „otvorenim podacima“, već se odnosi i na nauku koja je otvorena društvu.
Uprkos napretku ostvarenom tokom poslednjih godina, i dalje smo svedoci velikih razlika između različitih regiona i različitih zemalja u pogledu pristupa nauci, tehnologiji i inovacijama (STI) i korišćenju njihovih prednosti. Za rešavanje ovih nejednakosti i zatvaranje postojećih nedostataka STI, otvorena nauka je važan korak u pravom smeru.
Otvorena komunikacija naučnih podataka, rezultata, hipoteza i mišljenja leži u samom srcu naučnog procesa. U tom kontekstu, Otvorena nauka je sve veći globalni pokret da bi naučna istraživanja i podaci postali dostupni svima.
Otvorena nauka ima potencijal da značajno poveća naučnu saradnju i istraživanje i olakša usvajanje dobro prilagođenih tehnologija. Može biti osnova za postizanje ciljeva održivog razvoja, posebno u Africi, zemljama u razvoju i malim ostrvskim državama u razvoju.
Otvorena nauka kao alat omogućava da nauka bude lakše dostupna, naučni proces inkluzivniji i rezultate nauke dostupniji svima! Većim povezivanjem nauke s društvom, Svetski dan nauke za mir i razvoj nastoji da osigura da građani budu informisani o razvoju nauke. Takođe naglašava ulogu koju naučnici igraju u širenju našeg razumevanja neverovatne, krhke planete koju nazivamo domom i u stvaranju našeg društva održivijim.
U Srbiji je Svetski dan nauke prvi put obeležen 2011. godine, a od iste godine pored ovog datuma, koji Republika Srbija obeležava kao članica UNESCO-a, odlukom Vlade, ustanovljen i nacionalni Dan nauke, 10. jul, dan rođenja Nikole Tesle.