- Ajnstajn za pocetnike
- Poceci teorije relativnosti
- Majkelson-Morlijev eksperiment
- Specijalna teorija relativnosti
- Duzina, masa i brzina u STR
- Vreme u specijalnoj teoriji relativnosti
- Paradoks blizanaca
- Paradoks Blizanaca (2. deo)
- Paradoks blizanaca – jos jedan primer
- Opsta teorija relativnosti
- Ajnstajnova teorija gravitacije
- Gravitacija i vreme
- Fizika ili naucna fantastika
Svako se verovatno zapitao zašto je značaj Teorije relativnosti toliko veliki. Svima je dobro poznato da u svakodnevnom životu "staromodno" Njutnovo shvatanje gravitacije kao sile funkcioniše bez greške. Čak i za slanje ljudi na Mesec, lansiranje svemirskih brodova ka planetama stara Njutnova teorija izvanredno funkcioniše. Zašto se onda mučiti komplikovanim izračunavanjima u Opštoj teoriji relativnosti, kada u svim poznatim situacijama Njutnova teorija daje zadovoljavajuće rezultate?
Vrlo dugo nakon objavljivanja Teorije relativnosti niko nije verovao da u Univerzumu postoji mesto gde Njutnova teorija prestaje da funkcioniše, mesto gde su prostor i vreme toliko zakrivljeni da je neophodno koristiti Opštu teoriju relativnosti. U blizini Zemlje, Sunca, Jupitera i drugih dobro poznatih tela gravitacija je vrlo slaba a prostor-vreme neznatno zakrivljeno pa zato Njutnova teorija daje dobre rezultate, ali
Tokom 60-tih godina XX veka fizičari su počeli da shvataju evolutivni put zvezda, od rođenja do njihove smrti. U nekim fazama života jedne zvezde, mnogo masivnije od našeg Sunca, Njutnova teorija prestaje da "radi". Pred kraj života jedne takve masivne zvezde gravitacija konačno, u ratu koji je trajao nekoliko miliona godina, pobeđuje unutrašnje sile (toplotno zračenje, elektrostatičko odbijanje) zvezde. Tada zvezda počinje da se smanjuje, a njena gustina i gravitacija počinju da rastu (gravitaciona sila je obrnuto proporcionalna kvadratu rastojanja, znači ako se poluprečnik zvezde smanji dva puta sila poraste četiri puta; masa zvezde se ne menja). Kako gravitacija postaje sve jača i jača prostor-vreme postaje sve više zakrivljeno. Ovaj proces se prvo odvija polako, ali u jednom trenutku, iznenada, gravitacija počinje da savlađuje i i sile između čestica umiruće zvezde. Za samo nekoliko sekundi zvezda se strahovito skuplja, dok njene čestice (protoni, elektroni, neutroni) bivaju zgnječeni jedni u druge. Više ne postoji nijedna sila u prirodi koja bi "pobedila" gravitaciju, zvezda je osuđena da postane crna rupa.
Kako se zvezda sve više približava njenoj neizbežnoj sudbini, sve manje svetlosti uspeva da se otrgne gravitaciji. Zakrivljenost prostor-vremena je toliko velika da samo oni zraci koji vertikalno napuštaju zvezdu uspevaju da pobegnu. Ako bi neko bio u mogućnosti da sa bezbedne daljine posmatra ovu zvezdu izgledalo bi mu da se njen sjaj postepeno smanjuje.
Konačno, u jednoj fazi kolapsa, zakrivljenost postaje toliko velika da svetlost uopšte ne može da napusti zvezdu. Ovo se dešava u trenutku kada gravitacija zvezde postane toliko jaka da je prva kosmička brzine zvezde veća od brzine svetlosti, najveće moguće brzine u prirodi. Kaže se da je zvezda upala u svoj horizont događaja. Termin “horizont događaja” je veoma pogodan. To je doslovno horizont u geometriji prostora i vremena iza kojeg se ne može videti nijedan događaj. Ne postoji nikakav način da se sazna šta se dešava unutar horizonta događaja. To je mesto koje je odvojeno od našeg prostora i vremena, to više nije deo naše vasione.
Na zvezdinu nesreću, gravitacija se ne zaustavlja na tome što je sabila zvezdu unutar horizonta događaja. Jačina gravitacije raste sve više dok čitava zvezda ne bude sabijena u jednu tačku. U toj tački pritisak i gustina su beskonačni, i što je još važnije zakrivljenost prostor vremena je beskonačna. To je tačka u koju ide zvezda. Svaki atom i svaka čestica zvezde potpuno su smrvljeni i uništeni na tom mestu. To je samo srce crne rupe, koje se zove singularitet.
Crna rupa je prazna, njena struktura je vrlo jednostavna. Crna rupa ima samo dva dela – singularitet i horizont događaja Tu nema ničega. Nema atoma, nikakvih stena, ni gasova ni prašine. Ničega! Sva zvezdana materija je potpuno smrvljena i sabijena u singulartitet u centru crne rupe.
Mnogi čudni efekti OTR – isti oni koji su zanemarljivo mali na Zemlji, ili u blizini Sunca, višestruko su uvećani u blizini crne rupe. Usporavanje vremena, na primer, je na Zemlji potpuno zanemarljivo, ali na horizontu događaja koji okružuje crnu rupu vreme se potpuno zaustavlja. Prema našem svakodnevnom iskustvu znamo da se krećemo kroz prostor u tri pravca: gore-dole, levo-desno, napred-nazad, ali kroz vreme moramo da idemo samo u jednom smeru – od prošlosti ka budućnosti. Nasuprot tome, u crnoj rupi postoji sloboda kretanja kroz vreme, ali slobodu koju smo dobili u kretanju kroz vreme plaćamo zabranom kretanja kroz prostor. U crnoj rupi svi putevi pre ili kasnije vode u singularitet.
Crne rupe spadaju u najjednostavnije objekte u vasioni, ali to su najverovatnije i najčudniji objekti u našoj vasioni.
Zamislimo opet jednu masivnu zvezdu pred kraj njenog života. Pre početaka kolapsa prostor-vreme oko zvezde su neznatno zakrivljeni. Kako se zvezda sve više i više smanjuje, zakrivljenost prostor-vremena je sve veća i veća (slikovito gledano: na ravnom prostor vremenu nastaje sve veće i veće "udubljenje"). Ono šta se na kraju dešava sa ovim "udubljenjem" analizirali si Ajnštajn i Rozen tridesetih godina XX veka Na njihovo iznenađenje našli su da se "udubljenje" opet otvara i povezuje sa drugom vasionom! Ovo neobično svojstvo crne rupe nazvano je Ajnštajn-Rozenov most. Ali to nije bilo sve. Kasnije se došlo do zaključka je moguće Ajnštajn-Rozenov most povezuje i dve udaljene tačke prostor-vremena naše vasione. Ovakvi “tuneli” nazivaju se crvotočine.
Treba napomenuti i to da crvotočine mogu da spajaju našu vasionu samu sa sobom na mnogo mesta, ali to bi bila različita mesta u prostor-vremenu. Drugim rečima, ulaskom u jednu od tih “drugih vasiona” mogli bi ponovo ući u našu vasionu, na istom mestu, ali u nekom drugom vremenu. To je mašina za putovanje kroz vreme. Teorijski, kad bi smo zaronili u rotirajući crvotočinu i pažljivo pilotirali našim vasionskim brodom mogli bi smo se ponovo pojaviti u našoj vasioni pre milijardu godina i posetiti Zemlju pre nego što su se na njoj pojavili dinosaurusi.
Bilo bi lepo koristiti ovakav vremeplov. Mogli bi da posetimo mnoge zanimljive događaje u prošlosti, uživo ih posmatramo ili čak u njima učestvujemo.Ali da li je ovakav vremeplov fizika ili naučna fantastika procenite sami.
*
* *
Poslednjih dvadeset pet godina svog života Ajnštajn je proveo u traganju za Teorijom jedinstvenog polja, jednom teorijom koja bi opisala električna, magnetna i gravitaciona polja. On je 1953. godine, dve godine pre smrti, objavio rezultate svoje potrage za idealnom teorijom polja, dobijene do tog vremena. Verovao je da je uspeo da objedini fenomene gravitacije i elektromagnetizma u jedinstvenu teoriju. Na nesreću skup jednačina koje proizilaze iz njegove teorije daje beskonačan broj rešenja, a ne postoji način da se odredi koje rešenje je ispravno i važeće za našu vasionu. Da li je Ajnštajnova teorija jedinstvenog polja ispravna ili ne to još niko ne zna.
K R A J
jako lepo i slikovito obljasnjeno!!!!!!!!!!!!! fenomenalno!!!!!!!!!!!!!!!!!!
hmmm…nije lose
Svaka cast na ovom uvodu u teoriju relativnosti.
Nastavi nas uveseljavati sa ovakvim clancima.
Talenat za prenosenje znanja od presudnog je znacaja za razvijanje necijeg interesovanja.
U glavi cudne misli, cudna pitanja….
Citam ove stranice, upijam ih i polako pocinjem da sakupljam slicice, slazem mozaik. Radujem se!
Mislim da fizika i matematika nisu dovoljne za definitivnu spoznaju pojma vreme.
Kao sto ne postoji prostor ako nema stvari, tako ne postoji ni vreme bez dogadjaja.
Nulu je lako shvatiti u novčaniku,
beskonačnost verovatno na izdisaju,
vreme bez početka i kraja ok,
Ko je uključio sat taj će ga valjda i ugasiti!
Vreme stoji- materija se kreće-duh sve beleži?
Možda shvatanje vremena kao mora ,materije kao brodova koji plutaju ,života kao posade, crnih rupa kao virova,može lagodnije da predstavi zagonetku,koju ko reši može da se smatra Ikarom.
Matematika je fenomenalna nauka,fizika,hemija takodje ali zar nije filozofija majka svih nauka.
Postoji mnogo stvari kojima matematika jednostavno ne može ništa,kao što ne možete čekićem slupati vazduh tako ni matematika sa fizikom ne može do kraja objasniti vreme.
Vreme je tvrd orah.Svo znanje koje imamo proisteklo je od ideje pa je ušlo u sferu filozofiranja da bi se na kraju pokušalo pretočiti u univerzalno znanje pomoću matematike.
Zadovoljstvo otkrića se ne može izračunati,sreća da postoje slova pa se može izraziti,zato putujmo i uživajmo,nedajmo Lorenzovim jednačinama da brljaju po našem vremenu i Sizifov posao skraćuju.
članak je odličan sa fizičke tačke gledišta i slikovit.Singularitet je iznenađujući pojam, ali svet je izgrađen na paradoksima, dobro je što je fizika to uvidela; misticizam istoka time barata već milenijumima.U svakom slučaju pitanje dimenzija našeg Univerzuma ostaje otvoreno: šta ako vreme ima više dimenzija? šta ako vreme nije neprekidno? i za kraj pitanje: a ko će nam reći, da li su jednaka vremena trajale stvari koje su istovremeno nastale i nestale?
ovo je bilo odlicno i daje mogucnost i nama pocetnicima da shvatimo singularnost i crvotocine.postoji dosta pitanja na koje fizika nije dala odgovor.Na kraju se osvrcem na antropogeno nacelo:Univerzum je takav kakav jeste jer da nije takav mi ga ne bismo posmatrali takvog
Super clanak, svaka cast autoru.
Cuo sam da relativnost ipak ima merljivog uticaja i na Zemlji, i da je njen efekat uzet u obzir prilikom izracunavanja pozicije objekata na Zemlji uz pomoc satelita.
Ima li neko pouzdaniju informaciju o ovome?
Da, za tačan rad GPS-a neophodno je uključivanje efekata specijalne i opšte teorije relativnosti. Specijala teorija zbog brzine kojom se sateliti kreću oko Zemlje a opšta zbog gravitacionog polja (zakrivljenost prostor-vremena oko Zemlje dovodi do toga da vreme ne protiče istom brzinom na Zemlji i satelitu)
Nailazio sam ranije na podatke o tome koliko tačno te korekcije iznose ali ne sećam se gde sam tačno to video.
Da, da, tako sam i ja negde nacuo, ali ne secam se tacno gde.
Cak sam cuo i komentar, opet ne mogu da se setim izvora, da potere za krimosima snimane iz helikoptera koje cesto vidjamo na tv-u izgledaju usporeno upravo zbog efekata opste teorije relativnosti. Navodno, gravitacija (iliti zakrivljenost prostor-vremena) usporava fotone koji se krecu u smeru suprotnom od smera gravitacionog polja Zemlje.
Ajnštajn zaista jeste posvetio poslednje godine svog života traganju za objedinjenom teorijom polja ali je njegov rad unapred bio osuđen na neuspeh. Ajnštajn naime nije prihvatio kvantnu mehaniku a bez nje je nemoguće objasniti pojave pri velikim gustinama energije. Teorija o objedinjenju polja treba u stvari da bude objedinjenje opšte teorije relativnosti i kvantne mehanike tj. kvantna teorija gravitacije.
Korekcije koje se unose da bi GPS uređaji korektno radili su reda milionitih delova sekunde, naravno da mogu se moraju uzeti u obzir pri radu elektronskih uređeja koji funkcionišu na veoma visokim frekvencijama ali nemaju nikakve veze sa optičkim efektima pri npr. snimanju iz helikoptera. Probajte da stanete pored auto-puta i da posmatrate vozila upravno na pravac njihovog kretanja pa zatim menjajte ugao gledanja, udaljite se od puta par stotina metara i uradite isto pa ćete uočiti da dobijate različite subjektivne osećaje o brzini vozila, a sve če to biti još izraženije ako se uz to i vi krećete. Sve to zaista nema veze sa teorijom relativnosti. Još jedna zamka u objašnjenju ove teorije je u shvatanju fotona kao kamena. Naime, gravitacija ne usporava fotone, oni nemaju masu, brzina svetlosti je konstantna. Gravitacija zakrivljuje prostor-vreme te zbog različite zakrivljenosti posmatrači koji se nalaze na mestima gde se razlikuje ječina gravitacionog polja mere različito vreme između dva ,,istovremena” događaja.
Korekcije GPS satelita zbog GTR i STR jesu reda veličine milionitog dela sekunde ali za bilo koje potrebe se ne mogu zanemariti
Sateliti se kreću brzinom od oko 15000 km/h. Zbog STR sat na satelitu pri toj brzini kasni oko 7000 ns/dan. Efekat gravitacije i GTR je još veći, oko 45000 ns/dan.
To možda deluje malo, ali kad se uključi kretanje satelita i pretvori u rastojanje dobije se greška od 10 km/dan. Prema tome, bez uključivanja STR i GTR sateliti bi bili potpuno neupotrebljivi.
Na taj komentar sam zaboravio da odgovorim. Hvala. Naravno da relativnost nema veze sa snimanjem iz helikoptera. Brzina i razlika u gravitaciji su zanemarljivo male.
Gravitacija ih ne usporava ali nastaje gravitacioni crveni pomak.
Event horizont= horizont dogadjaja?
Ne bih da trazim dlaku u jajetu, ili u supi, ali cesto nalecem na ovu gresku u prevodu.
Inace dosta solidan tekst.
Mogli ste da napišete koji bi termin, prema vašem mišljenju, bio ispravan.
Konacni horizont.
Osnovno značenje reči “event” je događaj, pa je i ustaljeni prevod u literaturi na našem jeziku “horizont događaja”.
“Konačni horizont” upotrebljen je kao prevod naslova filma, najverovatnije zbog toga što je nekome zvučalo bomastije.