Na današnji dan 3. novembra 1957. godine lansiran je Sputnjik 2.
Sputnjik 2 na orbitu oko Zemlje ponela je raketa ICBM R-7 (sličan model rakete kao ona kojom je lansiran Sputnjik 1). Bio je to satelit mase 508 kg i sfernog oblika, prečnika oko 4 metara. Na orbiti oko Zemlje, površini naše planete planete je prilazio na oko 211 km i od nje se udaljavao do oko 1659 km, period obilaska oko Zemlje iznosio je 103,73 minuta.
Sputnjik 2 imao je jednog člana posade. Bio je to pas Lajka.
Lajka je bila prvo živo biće koje je poletelo u svemir sa naše planete, ali ona je bila i prva žrtva istraživanja svemira. Nikada nije planirano da se Lajka vrati na Zemlju.
Ceo let satelita Sputnjik 2 primljen je brzo. Posle velikog uspeha njegovog prethodnika, Sputnjik 1, tadašnji predsednik SSSR-a Nikita Hruščov zahtevao ja da nov satelit bude spreman i lansiran u sklopu obeležavanja 40. godišnjice Boljševičke revolucije. Za pripremu celog leta tim je imao samo četiri nedelje. Mnogo bolji i sofisticiraniji satelit koji je pripreman za lansiranje nije mogao da bude gotov do traženog roka pa je on postao Sputnjik 3, a za ovu priliku pripremljen je manji i slabije opremljen Sputnjik 2.
Kako je Hruščov insistirao da ovaj let Sputnjika bude “spektakularan” tim inženjera odlučio je da u svemir pošalje živo biće – psa. Izbor je pao na jednu malu lutalicu sa Moskovskih ulica, koja je u svetu kasnije postala kao Lajka.
Sputnjik 2 bio je opremljen sistemom za održavanje života – generatorom kiseonika, sistemom koji je sprečavao trovanje ovim gasom, i sistemima za apsorpciju ugljen-dioksida i prikupljanje otpada. U kabini se nalazio i ventilator, koji se uključivao kad bi temperatura prešla 15 stepeni, i dovoljno hrane za nedelju dana leta.
Nakon lansiranja i izlaska na orbitu instrumenti si pokazivali da je Lajka uplašena i uznemirena, njeno disanje bilo je 3-4 puta, a puls 2-3 brži nego pre lansiranja. Oko tri sata nakon dolaska na orbitu i boravka u bestežinskom stanju Lajka se smirila i počela da uzima hranu.
Međutim, nakon što je Sputnjik 2 dostigao orbitu njegov vrh uspešno odbačen, središnji Blok A nije se odvojio kako je bilo planirano. Ovo je onemogućilo pravilan rad sistema za regulisanje toplote a neki od termoizolatora bili su oštećeni, usled čega je temperatura u kabini porasla na 40 °C.
Posle 5-7 sati provedenih u svemiru, i oko 4 obilaska naše planete, instrumenti više nisu registrovali znake života na satelitu Sputnjik 2. Lajka je uginula, najverovatnije zbog visoke temperature [izvor].
Brzina i želja za slavom na početku “hladnog rata” u svemiru uzela je svoju prvu žrtvu. Zbog kratkih rokova sistem za povratak Lajke nije ni planiran, već je u planu bila eutanazija otrovom ubačenim u hranu. Ali, trka sa vremenom dovela je do grešaka i u kontroli temperature.
Sovjetski Savez je godinama davao protivrečne izjave kako je Lajka uginula usled nedostatka kiseonika kada su se baterije pokvarile, ili da je eutanazija izvršena. Postojalo je više glasina o tome kako je zapravo umrla. Godine 1999. nekoliko ruskih izvora reklo je da je umrla nakon četiri dana usled pregrevanja kabine. U oktobru 2002. Dr Dimitri Malašenkov, jedan od naučnika iz misije Sputnjik 2, potvrdio je da je Lajka umrla pet do sedam sati nakon lansiranja usled prevelike temperature i stresa. Prema njegovim rečima „ispostavilo se da je bilo praktično nemoguće napraviti pouzdani sistem za kontrolu temperature u tako ograničenom vremenskom periodu.
Lajka nije dobila ni vreme koje je za nju bilo planirano u svemiru.
Nakon 162 dana provedenih na orbiti, i 2570 obilaska oko Zemlje, Sputnjik 2 sa telom Lajke je sagoreo u atmosferi 14. aprila 1958. godine