Prestižnu nagradu Fondacije “Prof. dr Marko V. Jarić” za 2021. godinu dobio je dr Stevan Nađ-Perge sa Kalifornijskog tehnološkog instituta. Nagrada „Marko Jarić“ koju domaći mediji nazivaju i “srpski Nobel za fiziku” dodeljena je dr Nađ-Pergeu za, kako se u obrazloženju žirija navodi, izuzetne doprinose u proučavanju nanomaterijala na bazi grafena.
Nagrada se fizičarima iz Srbije i dijaspore dodeljuje već više od dve decenije, a ove godine je svečano dodeljena putem Zum platforme. No, po tradiciji nagrade, očekuje se da laureat održi i popularno predavanje u Rektoratu Univerziteta u Beogradu i kolokvijum na Institutu za fiziku u Beogradu, čim okolnosti to dozvole.
Jedan od najmlađih laureta ugledne nagrade, dr Stevan Nađ-Perge je docent na Kalifornijskom tehnološkom institutu od 2016. godine. Dobitnik je nagrade Američke nacionalne naune fondacije, Fondacije Alfred Sloan i Fondacije Kavli instituta za nanonauke i Vitli familije. Njegovi radovi su objavljivani u najprestižnijim svetskim naučnim časopisima gde su postigli visoku citiranost. „Zadovoljstvo čuti toliko lepih reči na srpskom jeziku“, rekao je tokom svečane dodele, zahvaljujući se na priznanju i najavljujući svoj dolazak u Beograd.
„Nagrada je osnovana sa idejom da se istaknu rezultati koji su izuzetni i ostavljaju trag u svetskoj fizici“, rekao je tokom dodele dr Petar Adžić, upravitelj Fondacije “Prof. dr Marko V. Jarić”, podsećajući na delo rano preminulog srpskog fizičara Marka Jarića koji je, kao profesor na najprestižnijim američkim univerzitetima i nosilac brojnih nagrada, objavio 105 radova u vrhunskim časopisma i četiri knjige. Nagrada se inače dodeljuje 17. marta, na dan rođenja Marka Jarića.
„Nagrada ove godine je dodeljena 21. put“, podsetio je dr Aleksandar Belić, predsednik Upravnog odbora Fondacije, koji je objasnio i da je prispele kandidature razmatrao stručni žiri čiji su članovi ove godine bili ugledni fizičari dr Milica Milovanović, dr Milan Knežević i dr Marija Dimitrijević Ćirić. „Žiri je jednoglasno predložio Upravnom odbor da se nagrada dodeli dr Stevanu Nađu Pergeu, docentu Kalteh-a“, rekao je Belić, otkrivajući ime laureata brojnoj i nestrpljivoj publici na Zum platformi.
„Naučna otkrića i rezultati su globalna tekovina, dok nagrade u nauci imaju lokalizovani značaj, ali tako upoznajemo najbolje pojedince i od njih gradimo snažan sistem i društvo“, istakao je dr Saša Lazović, pomoćnik ministra u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, čestitajući laureatu u ime Vlade i Ministarstva, uz komentar da je „ovogodišnji dobitnik mlad istraživč čiji su rezultati vrhunski“.
Dr Stevan Nađ Perge je završio Matematičku gimnaziju u Beogradu, a osnovne i master studije teorijske fizike na Fizičkom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Tokom školovanja osvajao je brojne nagrade u zemlji i inostranstvu. Doktorirao je na Tehničkom fakultetu u Delftu gde se bavio fizikom kvantnih tačaka u poluprovodničkim nanožicama. Nakon doktorata dobio je stipendiju za postdoktorsko usavršavanje na Univerzitetu u Prinstonu i Tehničkom univerzitetu u Delftu i u tom periodu postigao značajne rezultate u istraživanju topoloških Majorana stanja.
„Imali smo čast da sa njim radimo na Institutu na jednom modelu formiranja planetarnih sistema“, rekao je dr Aleksandar Bogojević, direktor Instituta za fiziku u Beogradu, ističući kako je ovogodišnji dobitnik nagrade pravi primer kako je rad sa mladima težak proces koji se isplati. „Kako bi se postigli veliki rezultati, potrebna je saradnja institutcija u matici i dijaspori“, rekao je dr Bogojević, podsećajući na spisak istraživača koji su do sada dobili nagradu „Marko Jarić“ i da je Institut već više godina finasira sa idejom da ojača taj proces vazan za domaću nauku.
Po običaju, dobitnik nagrade je, mada putem Zum platforme, održao i kratku besedu o svom istraživačkom radu. U ovom zanimljivom predavanju Nađ-Perge je predstavio zarotirane slojeve grafena koji imaju i potencijalne primene u različitim kvantnim tehnologijama. Takve višeslojne strukture koje pokazuju osobine supeprovodnika kada je ugao između dva sloja blizu magičnog ugla od 1,1 stepen, trenutni su fokus eksperimenata njegove grupe na Kalifornijskom tehnološkom institutu.