Festival nauke, čije je održavanje planirano od 4. do 6. maja na Beogradskom sajmu, odlaže se zbog tragičnih događaja u beogradskoj osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“. Novi termin održavanja biće naknadno objavljen. Tim Festivala nauke duboko saoseća sa porodicama nastradalih.
Najnovija vest, 3. maj 2023, u 15:30 h
Miloš Todorović, doktorand na Institutu za biološka istraživanja “Siniša Stanković”: Budimo istovremeno ozbiljno zabavni!
Stotine naučnica i naučnika, sadašnjih i budućih, udružilo je snage u organizaciji najveće naučne zabave u regionu – Festivala nauke, koji će se održati od 4. do 6. maja u svom prepoznatljivom formatu, na Beogradskom sajmu u Halama 3 i 3a, na više od 6.000 m2.
Uzbudljivi eksperimenti koji razbijaju mitove, postavke koje će vas naterati da preispitate brojne (pseudo)istine, druženja koja će vam otkriti zabavno lice nauke. I sve tu uz koračanje kroz vreme, skakanje sa meridijana na meridijan, pa čak i putovanje daleko izvan granica naše planete.
Institutu za biološka istraživanja “Siniša Stanković” za Festival nauke priprema poseban program pod nazivom „Od ćelije do ekosistema“ u okviru kojeg ćemo saznati šta nam sve priroda pruža i koliko toga još nismo istražili, kao i koja će sve saznanja iznedriti novo doba istraživanja prirode. Kroz nekoliko koraka istražićemo mikro i makro svet i saznati ko sve čini naš ekosistem, ko je u celoj priči najugroženiji i šta svako od nas može da uradi kako bismo zajedno očuvali najrazličitije biljne i životinjske vrste, a time i bogatstvo naše planete. O tome smo razgovarali sa Milošem Todorovićem, doktorandom na Institutu.
Kako ste se odlučili za ovaj program i šta izdvajate kao najzanimljivije za posetioce?
Potreba za promocijom nauke u vremenu „NOVOG DOBA“ postaje sve veća. Svedoci smo velikih posledica narušavanja ekosistema, prevashodno pod uticajem antropogenog faktora, gde za posledicu imamo ugrožavanje pa čak i izumiranja velikog broja biljnih i životinjskih vrsta, kao i brojne klimatske promene. Naš program ima za cilj da probudi svest o neiskorišćenom potencijalu lekovitih biljaka, kao i da ukaže šta se sve može uraditi u laboratorijskim uslovima kako ne bi došlo do izumiranja biljnih vrsta. Osvrnućemo se i na organizme koji nisu vidljivi golim okom, i govoriti o jednoj od najaktuelnijih tema današnjice – rezistenciji na antibiotike. Kao najzanimljiviji deo programa biće izloženi vivarijumi sa različitim vrstama vodozemaca i gmizavaca, biće predstavljene biljke u tzv. „in vitro“ kulturi (biljke u staklu), i sve će to biti upotpunjeno pokaznim eksperimentima i raznoraznim igricama.
Zbog čega je važno da deca i mladi vide vašu postavku? Kakvo znanje će oni poneti kući nakon festivala?
Svest o očuvanju ekosistema i brige o našoj zelenoj planeti temelji se još od malih nogu. Postavka će pružiti mladima uvid o potencijalu koji priroda nudi i skrenuti pažnju na važnost očuvanja iste. Pored toga, naučiće šta su to lekovite, reliktne i endemične biljne vrste, kako gajimo biljke u laboratorijskim uslovima, da li su antibiotici dobri ili loši, koje vrste vodozemaca i gmizavaca dominiraju u fauni Srbije, kakve su posledice klimatskih promena, i još mnogo toga zanimljivog. Kući će poneti najvažniju životnu lekciju – odgovornost prema sredini u kojoj svi živimo.
Koji je to idealan balans između “zabavnog” i “ozbiljnog” kada govorimo o načinu na koji predstavljamo nauku, i kako ste vi pristupili ovom pitanju?
Nauka se uvek temelji na činjenicama koje su eksperimentalno proverljive. Promocija nauke kroz „zabavu“ treba da predstavi neko istraživanje na nivou koji bi bio razumljiv svakom pojedincu. Ozbiljnost našeg programa ogleda se u važnosti samog problema očuvanja životne sredine, dok će zabavni deo biti baziran na igricama i eksperimentima koji bi na šaljiv način doprineli lakšem razumevanju same tematike. Budimo istovremeno ozbiljno zabavni.
Kako vidite značaj samog Festivala nauke u širem smislu, u kontekstu saradnje s obrazovnim sistemom i/ili privredom?
Festival nauke već deceniju unazad promoviše nauku u pravom svetlu, objedinjujući različite naučne oblasti. Značaj samog festivala je u tome što pruža mogućnost mladim ljudima da se informišu o trenutnim aktuelnostima, da potencijalno otkriju svoju oblast interesovanja, da se zabave i prenesu stečena znanja. Kako bi se Festival nauke popularizovao, neophodna je saradanja sa obrazovnim institucijama (osnovnim i srednjim školama, fakultetima), ali i promocija u medijima i društvenim mrežama, jer nauka je uvek deo „NOVOG DOBA“.
Tema ovogodišnjeg Festivala nauke je NOVO DOBA koje nam je ubrzano došlo zahvaljujući svetskoj pandemiji. Festival ovim sloganom želi da ukaže na promene koje su nam se dogodile tokom godina izolacije – na percepciju sveta oko nas, a najviše nauke i naučnih dostignuća. Više o programu festivala pročitajte na linku: https://festivalnauke.rs/