I ove godine, Departman za matematiku organizuje niz predavanja obeležavajući maj kao mesec matematike. Sva predavanja biće organizovana uživo u amfiteatru Prirodno-matematičkog fakulteta (Višegradska 33), uz direktan prenos preko platforme Zoom. Skoro svi predavači su nastavnici ili studenti na Departmanu za matematiku Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Nišu, ili učenici Gimnazije „Svetozar Marković“ u Nišu.
Svečano otvaranje će se održati u sredu, 10. maja 2023, u 18 časova, u amfiteatru fakulteta, uz nastup pevačkog društva PMF-a „Ramonda Serbica“.
Nakon otvaranja (od 18:30 h), prvo predavanje:
NA BRANIKU ZASTAVE V: Tvoja teorema zvuči poznato
(Na braniku intelektualne svojine)
održaće prof. dr Miodrag Đorđević (vanredni profesor Departmana za matematiku).
Apstrakt: Mark Tven: „Potrebno je hiljadu ljudi da izmisli telegraf, ili parnu mašinu, ili gramofon, ili fotografiju, ili telefon ili bilo koju drugu važnu stvar. Na kraju, poslednja osoba u tom nizu dobija zasluge, ostale zaboravljamo. … Ove lekcije treba da nas nauči da je 99% rezultata našeg razmišljanja plagijat, čisti i jednostavni. I ova lekcija bi trebalo da nas učini skromnijim. Ali tu nema pomoći.“ U formalnoj nauci, ova Tvenova misao je kanalisana Stiglerovim zakonom. Stiglerov zakon, na prvi pogled, preti da postane paradoks. Kako su pronalasci dobijali svoja imena? Da li tu ima pravde? Da li je to namerno ili je to (ne)srećan splet okolnosti? Da li i u svetu pronalazaka važi izreka „Sila Boga ne moli” ili možda „Ko pre devojci, njegova je devojka” ili „Ko rano rani, dve sreće grabi”? Poslušajmo šta stručnjak za procenu brzine vremena ima da kaže na ovu temu.
Svi oni koji ne mogu da dođu u amfiteatar PMF-a otvaranje i predavanje mogu da prate putem Zoom-a:
https://zoom.us/j/99301204667?pwd=VlBndk83c0VCVkw1NEFGNWJ5Rkw2QT09
Meeting ID: 993 0120 4667
Passcode: 794945
Petak, 12. maj 2023
Program obeležavanja Maja meseca matematike nastavlja u petak od 18:00 h predavanjem
Problem pilećih komadića – Frobenijusov problem
Apstrakt: Koliko puta smo naručili hranu i pomislili koliko najviše porcija nam može stati u kutiju? Koji je najveći broj komada hrane koji nam se može isporučiti korišćenjem pakovanja određene veličine? Matematička formulacija ovog pitanja poznata je kao jedan od problema Frobenijusovog tipa. On je rešen samo za mali broj promenljivih, a u opštem slučaju predstavlja jedan od najpoznatijih nerešenih problema u oblasti Diofantovih jednačina, ali i Teoriji optimizacije.
koje će održati Mina Nikolić i Natalija Ranđelović, studentkinje 1. godine osnovnih akademskih studija na Departmanu za matematiku.
Istog dana od, 19:00 h, prof. dr Marija Milošević (redovni profesor Departmana za matematiku) održaće predavanje
Da li se sreća može matematički modelirati?
Apstrakt: Predmet ovog izlaganja je matematički model dinamike serotonina koji u organizmu ima ulogu neurotransmitera i hormona i poznat je pod nazivom „hormon sreće“. U osnovi je proučavanja brojnih naučnih disciplina, kao što su biologija, neurologija i biohemija, između ostalih.
Nakon ovog predavanja, od 20 h, posetioci će moći da prate predavanje
Optimizacioni problemi na molekularnim stablima
Predavač će biti Marko Milenković, student 2. godina osnovnih studija Računarske nauke.
Apstrakt: Primena matematike je ogromna, ali da li ste znali da postoji veza između najlepše oblasti matematike i hemije? Mnoga fizičko-hemijska svojstva molekula mogu se modelirati alatima teorije grafova. U izobilju problema molekularne hemije koji se rešavaju teorijom grafova, ispostavlja se da su najatraktivniji oni u kojima se svojstva molekula opisuju funkcijom kombinatornih parametara grafova. Prirodno se nameće velika aktuelnost problema kombinatorne optimizacije funkcija u odnosu na različite klase grafova.
Ova dva predavanja možete pratiti na Zoom-u:
https://zoom.us/j/93359681051?pwd=ZVBZYkwrUmZ4Y25CNGZkK1Yxd2tHdz09
Meeting ID: 933 5968 1051
Passcode: 781610
Više informacija o obeležavanju Maja meseca matematike, Departmanu za matematiku i Prirodno-matematičkom fakultetu u Nišu možete naći na zvaničnim stranicama: www.pmf.ni.ac.rs, https://www.facebook.com/pmf.ni.ac.rs, https://www.facebook.com/Pmf.Nis,
https://www.instagram.com/pmf.nis.matematika/, https://www.instagram.com/pmf.nis.