U petak, 2. juna završava se obeležavanje ovogodišnjeg Maja meseca matematike u Nišu. Tim povodom u amfiteatru Prirodno-matematičkog fakulteta biće održana još tri predavanja.
Prvo predavanje
Inflacija: Kako i zašto se menja vrednost novca tokom vremena?
održaće Miljana Avramović, studentkinja 2. godine master studija. Predavanje počinje u 17:00 h.
Apstrakt: Zašto je cena kafe danas više nego prošlog meseca? Pokazaćemo šta je to vremenska vrednost novca, kako da izračunamo sadašnje i buduće vrednosti kapitala, definisati kamatne stope i koje vrste postoje. Opisaćemo kako inflacija utiče na vrednost kapitala, što su deflacija i hiperinflacija i objasniti Fišerov efekat
Program se nastavlja u 18:00 h kad će Teodora Čamagić, (1. godina doktorskih studija) održati predavanje
Verovatnoće propasti u stacionarnom modelu neživotnog osiguranja
Apstrakt: Teorija rizika je sinonim za primenjenu matematiku u neživotnom osiguranju. Postoje različiti matematički modeli neživotnog osiguranja, a da bi primena nekog od modela bila opravdana potrebno je da on bude u skladu sa dinamikom poslovanja osiguravajuće kompanije. Najinteresantniji deo teorije rizika predstavlja teoriju propasti koja je bila predmet istraživanja brojnih autora. Verovatnoća propasti osiguravajuće kompanije predstavlja važan parametar njene izloženosti riziku. Tokom ovog predavanja upoznaćemo se sa stacionarnim modelom neživotnog osiguranja. Mogućnost eksplicitnog određivanja verovatnoće propasti osiguravajuće kompanije je osobina po kojoj se ovaj model razlikuje od ostalih.
Poslednje ovogodišnjeg Maja meseca matematike počinje u 19:00 h. Predavanje
Ja lažem. Da li?
održaće Marko Milenković (2. godina osnovnih studija Računarske nauke) i Andrija Živadinović (4. razred Gimnazije “Svetozar Marković).
Apstrakt: Verovatno vam se već desilo da ste videli ili čuli nešto što se naizgled ne uklapa u zdravu logiku i vaše razumevanje sveta koji nas okružuje. Jedan primer je i sam naziv ovog predavanja – ukoliko se zapitate da li je data izjava tačna, ubrzo ćete shvatiti da nije tako lako odgovoriti na postavljeno pitanje. Kada se nađemo u ovakvoj ili sličnoj situaciji, kažemo da smo naišli na paradoks. Šta su paradoksi zapravo, kakve vrste paradoksa postoje, i kako se matematičari u težnji da dođu do objektivne istine bore sa paradoksima, neka su od pitanja na koja ćemo odgovoriti u ovom predavanju.
Predavanja možete da pratite i putem Zoom platforme:
https://zoom.us/j/96442012113?pwd=WlpOSWxLdFRZdTlLTGdLZStwbGhxUT09 Meeting ID: 964 4201 2113 Passcode: 498830
Obeležavanje Maja meseca matematike u Nišu već niz godina organituje Departman za matematiku PMF-a. Više informacija o Departmanu za matematiku i Prirodno-matematičkom fakultetu u Nišu možete naći na zvaničnim stranicama: www.pmf.ni.ac.rs, https://www.facebook.com/pmf.ni.ac.rs, https://www.facebook.com/Pmf.Nis, https://www.instagram.com/pmf.nis.matematika/, https://www.instagram.com/pmf.nis.