Današnji dan, 11. februar, širom sveta obeležava se kao Međunarodni dan žena i devojaka u nauci.
Ideja za Međunarodni dan žena i devojaka u nauci potekla je od Komisije Ujedinjenih nacija za status žena. Na 55. zasedanju ove Komisije, 14. marta 2011. godine, usvojen je izveštaj sa zaključcima pristupu i učešću žena i djevojaka u obrazovanju, nauci i tehnologiji, kao i o promovisanju ravnopravnog položaja zapošljavanju žena i uslovima rada u ovim oblastima. Decembra 2013. godine Generalna skupština UN usvojila je rezoluciju o nauci, tehnologiji i inovacijama u kojoj je navedeno da je puna i jednaka dostupnost i učešće u nauci, tehnologiji i inovacijama za žene i djevojčice svih uzrasta imperativ za postizanje rodne ravnopravnosti i osnaživanje žena i djevojaka u ovim oblastima.
Dve godine kasnije, 22. decembra 2015. godine na zasedanju Generalne skupštine UN usvojena je rezolucija kojom je 11. februar proglašen za Međunarodni dan žena i devojaka u nauci.
(Izvor: Perimeter Institute for Theoretical Physics)
Globalno, žene su i dalje manje plaćene, ređe napreduju, dobijaju manje projekata i češće napuštaju karijeru u nauci od muškaraca koji su jednako kvalifikovani. Prema podacima UNESCO (2014-2016) samo oko 30% devojaka bira studije u oblasti STEM (nauka, tehnologija, inženjerstvo, matematika). Prema globalnim statistikama vrlo mali broji devojaka studira informaciono-komunikacione tehnologije (3%), prirodne nauke, matematiku i statistiku (5%) i inženjerstvo (8%).
Smatra se da su glavni razlozi da ovoliko mali broj devojaka bira STEM studije ustaljeni stereotipi koji devojke udaljavaju od ovih oblasti. Ovaj međunarodni dan ima za cilj, da podstakne više žena i devojaka da se posvete karijeri u nauci.
Slično, ako ne i mnogo teže, kao i u drugim oblastima one su i u nauci stigle do izuzetno važnih rezultata i otkrića – otkrile su pulsare, pronašle prve dokaze za tamnu materiju, među prvima istraživale radioaktivnost, nuklearnu fisiju, matematiku, napisale prvi kompjuterski program, pronašle prvi bug (bubu), i još mnogo toga.
One su neke od najpoznatijih žena u nauci.
Ovi slajdovi pripremljeni su u okviru COST akcije QG-MM Quantum gravity phenomenology in the multi-messenger approach (CA18108) povodom 11. februara 2020. godine. Aktivnosti QG-MM akcije možete da pratite i na Facebook stranici ili Twitter profilu.
Saznajte više o Mariji Kiri, Adi Lavlejs, Grejs Hoper ili Karolini Heršel.
(objavljeno 11.02.2021)