“Parada planeta”, poznata i kao planetarno poravnanje, predstavlja zanimljiv nebeski događaj tokom kojeg se više planeta prividno grupiše na nebu iz perspektive posmatrača na Zemlji. Ovaj fenomen se, kako je definisan u javnosti, dešava kada se planete nađu na istoj strani Sunca, stvarajući vizuelno zadivljujuću formaciju. Iako se često opisuje kao prava linija, poravnanje nije savršeno linearno zbog različitih orbitalnih ravni planeta. Umesto toga, planete se na Zemlji, u najboljem slučaju, pojavljuju zbijene u manjoj oblasti neba.
Planetarna poravnanja su rezultat mehanike Sunčevog sistema. Sve planete kruže oko Sunca u skoro istoj ravni, poznatoj kao ravan ekliptike. Prividan presek ove ravni sa nebeskom sferom naziva se ekliptika. Dok se kreću duž svojih orbita, planete se povremeno pojavljuju kao da konvergiraju ka istom delu neba, iz perspektive posmatrača sa Zemlje. Ova poravnanja su optički fenomeni, što znači da planete mogu izgledati blizu jedna drugoj, ali ostaju na ogromnim udaljenostima u svemiru. Iako na nebu deluje da su se planete približile, pravo rastojanja između planeta su uvek ogromna, a ove male razlike u rastojanju, koje nastaju kao rezultat periodičnih kretanja, u većini slučajeva ne utiču značajno na njihova međusobna rastojanja.
Pojavljivanje poravnanja zavisi od relativnih orbitalnih brzina planeta. Na primer, unutrašnje planete koje se kreću brže, poput Merkura (period 88 dana) i Venere (225 dana), češće se poravnavaju sa drugim planetama nego spoljne planete poput Jupitera (12 godina) ili Saturna (30 godina).
Kroz istoriju, planetarna poravnanja su fascinirala. Drevne civilizacije često su ih tumačile kao značajne znakove ili poruke sa neba. Iako moderna astronomija demistifikuje takve mitove, vizuelna raskoš planetarnih poravnanja i dalje očarava maštu. Nažalost, još uvek ima mnogo onih koji i u XXI veku ovakvim događajima pripisuju različite nadprirodne osobine i predskazanja.)
Danas astronomi amateri i šira javnost uživaju u ovim događajima kao prilikama za bolje upoznavanje noćnog neba i uživanje u njegovoj lepoti. Planetarna poravnanja takođe podsećaju na naše mesto u Sunčevom sistemu i svemiru. Ovakvi događaji igraju važnu ulogu u popularizaciji nauke. Posmatranje ovih događaja podstiče interesovanje za astronomiju, astrofiziku, fiziku i druge prirodne nauke.
Planetarna poravnanja, u javnosti, se klasifikuju na osnovu broja planeta koje učestvuju:
- malo planetarno poravnanje – obuhvata 3 planete,
- srednje planetarno poravnanje – obuhvata 4 planete,
- veliko planetarno poravnanje – obuhvata 5 ili 6 planeta,
- veliko (puno) planetarno poravnanje – obuhvata svih 7-8 planeta Sunčevog sistema.
Ove vrste poravnanja razlikuju se po učestalosti i vidljivosti. Dok se manja poravnanja dešavaju češće, puna poravnanja koja uključuju sve planete su retka i događaju se na duže vremenske intervale.
Konjunkcije planeta
Osim ovih „planetarnih poravnanja“ postoje i ona prava, astronomska „poravnanja“ prilikom kojih se dva ili više tela na nebu prividno nalaze vrlo blizu. Ta „poravnanja“ astronomi nazivaju „konjunkcije“.
Reč “konjunkcija” potiče od latinske reči coniunctio, što znači “spajanje,” i odnosi se na prividno preklapanje ili blizinu nebeskih tela. Planetarna konjunkcija se dešava kada dve ili više planeta prividno dođu veoma blizu jedna drugoj na nebu iz perspektive posmatrača na Zemlji. Za razliku od planetarnih poravnanja, gde se više planeta grupiše u istom delu neba, konjunkcije podrazumevaju znatno bližu prividnu blizinu, često stvarajući zadivljujuće prizore.
Vrste konjunkcija uključuju:
- Inferiorna konjunkcija – nastaje kada se unutrašnja planeta (poput Merkura ili Venere) nađe direktno između Zemlje i Sunca,
- Superiorna konjunkcija – dešava se kada se unutrašnja planeta nalazi na suprotnoj strani Sunca u odnosu na Zemlju,
- Prividna konjunkcija – uključuje dve planete (ili planetu i sjajnu zvezdu) koje izgledaju blizu jedna drugoj na noćnom nebu.
Konjunkcije sjajnih planeta poput Venere, Jupitera, Marsa i Saturna posebno su upečatljive zbog njihove vidljivosti golim okom. Neke od najvažnijih uključuju:
- Konjunkcija Venere i Jupitera. Ove dve planete su među najsvetlijim objektima na noćnom nebu, a njihov bliski susret pruža zadivljujući prizor. Ove konjunkcije se dešavaju otprilike jednom godišnje i najbolje su vidljive neposredno nakon zalaska ili pre izlaska Sunca. Sledeća ovakva konkunkcija je prvih dana marta ove godine.
- Konjunkcija Marsa i Jupitera. Iako ređa, konjunkcija Marsa i Jupitera stvara prelepi kontrast između Jupitrovog beličastog sjaja i Marsove crvenkaste boje. Slična je i konkunkcija Marsa i Saturna koju treba očekivati krajem jula 2026. godine.
- Velika konjunkcija Jupitera i Saturna. „Velika konjunkcija” Jupitera i Saturna je relativno redak događaj koji se dešava otprilike svakih 20 godina. Poslednja velika konjunkcija dogodila se decembra 2020. godine, kada su dve planete bile razdvojene za samo 0,1 stepen, što je njihova najbliža prividna daljina u skoro 400 godina.
Planetarno poravnanje 2025
Tokom januara i februara ove godine, na večernjem nebu, imamo priliku da posmatramo česta planetarna poravnanja. U javnosti se susreću različiti datumu, uz različita objašnjenja i tumačenja. Neki od tih datuma su 21. januar, 25. januar, 28. februar itd. U zavisnosti od izvora (dela sveta na koji se odnosi) i opisa događaja razlikuju se i datumu. Zašto su odabrani baš ovi datumi autoru ovog teksta nije poznato. Bilo koje vedro veče tokom ova dva meseca, i malo duže prirediće sličan prizor na nebu.
Za prva dva meseca ove godine karakteristično je da svako veče na nebu možete da vidite veliki broj planeta. Tokom januara najčešće je reč o „velikom planetarnom poravnanju“ šest planeta: Mars, Jupiter, Veneru, Saturn, Uran i Neptun. Tokom februara, njima će se pridružiti i Merkur i tako nastaje „veliko planetarno poravnanje“ sedam planeta.
Ove planete vide se već nakon zalaska Sunca. Ako izađete napolje otprilike oko 17-18 h Saturn i Venera vide se na zapadu, sjajni Jupiter je na jugu, a Mars na istoku. Ako je veče vedro, ovo planete možete da vidite golim okom, za Uran i Neptun potrebni su teleskop i bolji posmatrački uslovi.
„Paradu planeta“ možete lako sami da posmatrate. Ako je nebo vedro, dovoljno je samo da izađete napolje, nakon zalaksa Sunca, i na nebu potražite najsjajnije objekte – to su planete. Da bi videli neke detalje na planetama ili Jupiterove/Saturnove satelite potreban je jači dvogled ili bar mali teleskop.
Za sve ljubitelje astronomije, koji ne mogu da uživo posmatraju kroz teleskop, Astronomska opservatorija u Beogradu pripremila je on-line „Planetarni maraton“ kroz teleskop prečnika 40 cm, koji se nalazi na Astronomskoj stanici Vidojevica, kod Prokuplja. Posmatranje će trajati oko sat vremena i u ponedeljak, 27. januara od 18 h može se pratiti na YouTube kanalu AS „Vidojevica“.
Za sve studente Prirodno-matematičkog fakulteta i Univerziteta u Nišu, koji već dva meseca na fakultetima, trgovima i ulicama održavaju izuzno važna „predavanja“ i rade jedan vrlo važan posao, Laboratorija za astronomiju, astrofiziku i astrobiologiju, narednih dana, u zavisnosti od meteoroloških uslova, organizovaće bar jedno teleskopsko posmatranje vidljivih planeta, sa parkinga PMF-a u Nišu. Za tačno vreme posmatranja pratite Instagram stranu studenata PMF (posmatranje je planirano za četvrtak, 30. januar, ali izmene ranije/kasnije su moguće zbog meteoroloških uslova).