Vesna Stankov Jovanović, Jelena Nikolić
Erazmus+ projekat “Master studijski program integrativnih inovativnih STEM strategija u visokom obrazovanju” (Erasmus+ Project: Master’s Degree in Integrating Innovative STEM Strategies in Higher Education, 2024-1-BG01-KA220-HED-00025376) ima za cilj razvoj unapređenog master programa koji je fokusiran na inovativne STEM metode u visokom obrazovanju. Realizacija projekta počela je 01.09.2024. i trajaće do 31.08.2026. godine. Projekat promoviše upotrebu inovativnih pedagoških pristupa, digitalnih alata i principe održivog razvoja. Ovaj projekat pokrenut je kako bi se premostio jaz između teorijskih znanja i praktične primene u STEM oblastima. Cilj je da budući nastavnici steknu veštine za efektivnu STEM nastavu. Kroz međunarodnu saradnju, projekat podstiče razmenu usvojenih praksi i inovativnih tehnika STEM nastave među univerzitetima širom Evrope. Takođe naglašava ulogu digitalne tehnologije u obrazovanju, osiguravajući da učenici i nastavnici imaju korist od savremenih alata za učenje, uključujući virtuelne laboratorije i interaktivne simulacije. Projekat ima za cilj da ojača vezu između akademske zajednice i industrije, uključivanjem studija slučaja iz stvarnog sveta i metodologija za rešavanje problema u nastavni plan i program. Rezultati projekta će obezbediti osnovu za razvoj standardizovanih modela STEM obrazovanja, primenljivih ne samo unutar institucija koje učestvuju, već i na univerzitetima širom Evrope. Implementacija projekta odvija se kroz više radnih paketa i uključuje analizu trenutnog stanja u STEM obrazovanju u zemljama partnerskih isntitucija, kao i razvoj studijskog programa koji će omogućiti budućim nastavnicima da pruže kvalitetno STEM obrazovanje.

Pojam STEM predstavlja akronim za kombinaciju nekoliko disciplina: nauka (Science), tehnologija (Technology), inženjering (Engineering) i matematika (Mathematics). Sam pojam se odnosi na obrazovanje koje kombinuje ove četiri discipline, što je od značaja za razvoj nauke i tehnologije, ali i društva u celini. STEM obrazovanje igra ključnu ulogu u rešavanju rastuće potražnje za radnicima obučenim u naučnim, tehnološkim, inženjerskim i matematičkim oblastima. Ove discipline su u osnovi inovacija i napretka u današnjoj globalnoj ekonomiji.
Projekat je podržan od strane Evropske Unije kroz Erasmus+ KA220-HED – Cooperation partnerships in higher education Call 2024 Round 1 KA2. Koordinator projekta je Jugozapadni Univerzitet „Neofit Rilski“ (Blagojevgrad, Bugarska), a partneri na projektu su pored Univerziteta u Nišu, i Trakijski Univerzitet (Jedrene, Turska) i Taškentski Hemijsko-tehnološki Institut (Taškent, Uzbekistan).





