U ponedeljak, 23. novembra 2009. godine ogromni detektori, ATLAS i CMS, postavljeni na akceleratorskom prstenu LHC detektovali su prve sudare protona. U 14:22h po srednje-evropskom vremenu ATLAS je zabeležio prvi sudar. Nešto kasnije, nakon malog podešavanja snopa, sudar je zabeležen i u detektoru CMS. Zatim su prvi sudari sa metom registrovani i u detektorima ALICE i LHCb.
Sudari su se odigrali pri energiji od 450 GeV po snopu, što je početna energija protona na ulasku u LHC.
LHC je počeo sa radom pre tri dana. Na samom startu život snopova bio je relativno kratak. Protoni su ubacivani u akceleratorski prsten prvo u jednom a zatim u drugom smeru. Do sada je vreme života snopova povećano na oko 10h tako da su se u akceleratoru istovremeno našli snopovi u suprotnim smerovima. U narednim danima energijaprotona će biti povećavana do 1.2 TeV, koliko je planirano da se dostigne do Božića. To će biti energija na kojoj treba očekivati prve rezultate.
Hehe, sad kad ne bude smaka sveta verovatno će da nađu novu teoriju – zapravo ga je bilo, ali smo se vratili unazad u vremenu i stalno pravimo krug 🙂
Super je što LHC ponovo radi! Agencijske vesti govore o određenom broju komaraca koji mogu da vuku nosač aviona brzinom od 20 čvorova-možda to treba malo pojasniti.
Mislio sam da će neko da mi pojasni, pa se evo sam dadoh u matematiku, ali grubu:
agencijske vesti kažu da je 7 biliona komaraca potrebno da vuče nosač aviona brzinom od 20 čvorova, predpostavimo da komarcu da bi mahao krilima treba zapremina od 6x6x6mm, možda je veća? ne znam. Ali to znači da u kubni metar može da stane oko 5 milijardi komaraca, a za 7 biliona komaraca treba zapremina od 1400 metara kubnih, a to bi bila neka kocka od oko 11 metara. Da sam stavio kubni centimetar po komarcu kocka bi bila velika 20 metara. Ili ja nešto mnogo grešim ili je ovo mnogo malo u odnosu na nosač aviona, ili su komarci mnogo jaki. I na kraju krajeva odakle ta priča o komarcima?
Izvini, nisam stigao juče da odgovorim.
Mislim da priča o komarcima potiče od poređenja koje se pojavilo negde na sajtu CERN-a u kome se energija TeV upoređuje sa kinetičom energijom komarca koji leti nekom, za njega, normalnom brzinom. Verovatno se neko našao da dopuni priču.
Ne znam kako izgleda originalna vest i kako stoje stvari sa računicom ali često se dešava da se u vestima (i popularnim tekstovima) bilioni prevedu pogrešno kao bilioni. Tačno značenje engleskog bilion je milijarda, i tako dalje – sve iznad ima tri nule manje.
I najvažnije… kako naterati komarce da lete u jednom smeru 🙂