Kerala je mesto u južnij indiji u kome je Madhava iz Sangamargrame oko 1300 godine osnovao školu astronimije. Škola je imala još 6 bitnih sledbenika koji iza sebe ostavili velika otkrića kako iz astronomije tako i iz matematike, jer su proučavajući astronimiju razvili zavidan matematički aparat.Najbitnija matematička dostignuća su u razvoju trigonometrijskih funkcija i matematičkoj analizi. Delo u kome su ova dostignuća prikazana čak i sa dokazima što je neobično za to vreme je delo indijskog astronoma Jestadeve koje se zove Juktibasa (racionalni jezik matematike).
U prvom delu se prikazuju matematička analiza (prvi rad ikada koji se time bavi), algebra, aritmetika, razlomci, logika a u drugom astronomija.
Na poćetku dela su dati dokazi pitagorine teoreme obima kruga kao i formule za arkus tanges ugla koja glasi :
odnosno:
Takođe daje se i beskonačni niz za vrednost π:
Kao i transformacija ovog niza:
A daju se i formule za same trigonometrijske funkcije:
U svim ovim formulama primenjivani su njihovi principi koji u stvari predstavljaju današnju osnovu analize, konkretnije osnovni oblik tajlerovog reda , limesa, izvoda funkcije kao i ideja da je površina ispod zakrivljene linije njen integral. Primeri njihove matematičke indukcije i znanja nizova su formule beskonačnih nizova:
Oni i razvijaju nasleđe svojih velikih predhodnika, pa na primer za interpolaciju polinoma beskonačne sume se dobija:
Mada oni nisu baš poznavali pojam limesa razumeli su da razlomak sa leve strane može da bude blizak onom sa desne onoliko koliko se želi ako teži 0. Jyesthadeva je oko 1500. godine ovo prvi dokazao koristeći izvod a zanimljivo je da se oni koriste i pre njega.
Na slici iznad PX je arc dužine x a PT je , veličina kojom se arc dužine povećava. Kvantitet je k veličina koju nača funkcija menjaoznačićemo je posebnom notacijom.
Problem je procenit kao i . Ako sa Q označimo
srednju tačku arc dužine PT, i primetimo da je OQ normala simetrale PT.
Zatim treba da se objasni zašto je za i samim tim
zašto je .
Za male promene luka PT je α=PT, pa se daljim aproksimacjaama dobija
Iz sličnosti trouglova TSB i OBQ je:
Nakon ovoga se primenjuje Brahmina formula interpolacije pa je dalje za :