U utorak, 26. januara, svečano je otvorena Laboratorija Hemijsko-ekološkog centra na Prirodno-matematičkom fakultetu u Nišu.
Hemijsko-ekološki centar grada Niša osnovan je juna 2009. godine pri Prirodno-matematičkom fakultetu. Projekat razvoja Hemijsko-ekološkog centara se realizuje u okviru Programa za obrazovanje i razvoj zajednice (PECD) koji sprovodi Organizacija „1000 mladih lidera“, zahvaljujući donaciji DIN „Fabrike duvana“ a.d. Niš (u sastavu Filip Moris International). Tim centra čine šestoro studenata Univerziteta u Nišu i to Miloš Novićević sa Elektronskog fakulteta, Miljana Radović, Ivana Kostić, Jelena Mitrović i Danijela Dimitrijević sa Prirodno-matematičkog fakulteta i Igor Stojanović sa Medicinskog fakultetat. Mentor projekta je dr Tatjana Anđelković sa Prirodno-matematičkog fakulteta.
Osnovna ideja centra je praćenje kvaliteta vode, vazduha, zemljišta i namirnica sa područja grada Niša. Rad centra je omogućen zahvaljujući donaciji profesora dr Žan-Klod Tabea, sa Nacionalnog centra za naučna istraživanja (Univerzitet „Pjer i Marija Kiri“) iz Pariza i Prirodno-matematičkom fakultetu. Donacija u vrednosti od 28000 evra sastoji se od dva polovna aparata i to masenog spektrometra i tečnog hromatografa.
Dobijeni aparati omogućiće analizu organskih zagađivača koji su veoma toksični za ljudsko zdravlje. U ovu grupu zagađivača spadaju veoma toksične, kancerogene i mutagene supstance. Usled primene neadekvatnih metoda detekcije njihovo prisustvo često ostaje neprimećeno u vodi, vazduhu, tlu, hrani i sedimentima. Hemijsko-ekološki centar će primeniti nove metode hemijske analize kojima će se pratiti prisustvo ovih zagađivača na teritoriji grada Niša. Centar će takođe vršiti praćenje ovih polutanata na uzorcima, kao što su rečni sedimenti, ihtiofauna, namirnice lokalnog porekla, a koji nisu obuhvaćeni standardnim analizama.
Hemijsko-ekološki centar će procenjivati izloženosti populacije grada Niša, ukazivati na mogućnost preduzimanja odgovarajućih preventivnih mera nadležnim institucijama i informisati javnost o svim navedenim aktivnostima.
Aktivnost centra realizuje se i kroz saradnju sa partnerima koji su podržali studentski projekat i osnivanje centra. Partneri centra su fakulteti i insitucije iz Niša – Univerzitet u Nišu, Prirodno-matematički fakultet, Elektronski fakultet, Medicinski fakultet, JKP „Naissus“, Zavod za kontrolu kvaliteta životne i radne sredine „1. Maj“ i Instit za javno zdravlje.
Bravo za projekat.
Ovo je još jedan dokaz da Fakultet zaštite na radu treba ili zaključati ili dovesti prave ljude. Razloga je mnogo.
Nadam se da će prvi rezultati projekta moći brzo da se pročitaju!