Posle malo odlaganja vreme je da konačno napišem par redova o festivalu nauke “Nauk nije bauk 2” koji je 5. i 6. marta održan u Nišu.
Kao i prošle godine organizator festivala bili su učenici gimnazija Svetozar Marković. Ove godine je škola postala “mala” za festival pa je festival održan u sali Doma Vojske. Tokom dva dana trajanja festivala posetioci su imali prilike da vide stalne postavke eksperimenata i da slušaju mnoga zanimljiva predavanja. Nažalost festival nisam mogao da posetim prvog dana (ali čuo sam da je bilo odlično) ali sam tamo proveo par sati drugog dana i vredelo je.
Ekserimenti
Učenici gimnazije pripremili su i demonstrirali različite eksperimente iz prirodnih nauka. Bilo je tu ekologije, biologije, geografije, zdrave ishrane, hemije, fizike i matematike.Nakon ulaska na festival i dobijanja (besplatne) karte najverovatnoje prvo što ste mogli da vidite bile su ekolozi koji su pričali o prednostima i značaju reciklaže, o sortiranju otpada i očuvanju sveta u kome živimo. Ako su posetioci zapamtili i primenili barem delić onoga što su ovde mogli da čuju Niš će sigurno postati čistiji grad. Pored ekologa bili su biolozi, biljke, životinje i još nešto. Ovde ste mogli da čujete priču i vidite poznate biljke i životinje, ali mogli ste da slušate zanimljive stvari o dinosaurusima, genima i nasleđivanju. Sledeća u nizu bila je geografija – model Niške kotline i upoznavanje sa osnovnim geografskim podacima o kraju u kome živimo. Sledeća postavka nosila je naziv “Šta mi godi, šta mi prija da se zdravo hranim i ja”. Posetioci su ovde mogli da se upoznaju sa tipovima ishrane, o štetnom uticaju nekih namirnica, bitnim sastojcima hrane i sa “anatomijom ishrane”.
Posle zdrave hrane ulazili ste u svet fizičkih skalamerija. Učenici sedmog i prvog razreda gimnazije potrudili su se da posetiocima pokažu fizičke eksperimente koje je moguće izvesti u kući. Voda koja ključa dok je hladite, knjige koje ne možete da razdvojite, gnjurci i prodići sa “alternativnim” pogonom zabavljali su posetioce tokom festivala. Nedaleko odatle sevale su munje i varnice, “skakutali” i pištali zvučnici, a posetioci su uživali u različitim demonstracijama fizičkih eksperimenata. Bila je ovo, verovatno, jedna od najposećenijih postavki na festivalu.
U samom ćošku nalazio se sto sa različitim logičkim igrama, brojkama, testovima. Stalna gužva koja je tu bila ukazivala je na sve samo ne na matematiku, ali tu su bili “matematičari” koji su otkrivali tajne sveta brojeva i demonstrirali da matematika može da bude izuzetno zanimljiva i zbavna (test nije bio baš lak 🙂
Nakon druženja sa “fizikom iz Kanade”, gde su prikazivane tajne boja, lasera i drugih optičkih “igrački” mogli ste da posetite eksperimente koje su organizovali i izvodili profesori i studenti Prirodno-matematičkog fakulteta.
Štand Odseka za hemiju PMF-a u Nišu u potpunosti je opravdao svoj naziv “Čudesna hemija”. Studenti doktorskih studija izvodili su desetak eksperimenata. Oni su pokazali kako se sagorevanjem šećera može napraviti crna mamba i kako se pomoću tečnog azota dobija banana kojom se može zakucati ekser! Jedan od eksperimenata koji je privukao najveću pažnju na festivalu bio je i otisak prsta, u kome su učestvovali i sami posetioci festivala koji su sa sobom kao uspomenu poneli kartice sa imenom i otiskom prsta. Među učenicima nižih razreda najpopularniji eksperimenti su bili hemijski kameleon, semafor i zastava, odnosno oni eksperimenti gde se mešanjem više bezbojnih rastvora mogu dobiti rastvori vrlo jakih boja, procesima oksidacije i redukcije ili građenjem obojenih kompleksa. Na štandu posetioci festivala mogli su da vide još i hemijski vrt, odnosno šarene kristale u vodenom staklu kao i predivnu boju plamena prilikom sagorevanja stroncijuma.
Fizičari sa PMF-a prikazali su četiri eksperimenta: Rubenova cev, “antigravitacija”, model tornada i oka. Rubenova cev, jedan od najoriginalnijih ekvilajzera zvuka, je kroz kombinacija vatre i muzike, omogućila je posetiocima da vide kako izgledaju zvučni talasi nekih poznatih pesama. U “antigravitacionoj” komorii, naravno nije bilo prave antigravitacije, ali baloni od sapunice zabavljali su posetioce lebdeći iznad sloja ugljen-dioksida. Veštački tornado (sličan ovom, samo “malo” manji) nas je malo podsetio na ’90 godine i neprijatni mirise kafe iz pržionica ali omogućio je prisutnima da vide kako izgleda ovaj opasan i vrlo poznat meteorološki fenomen. Model oka prikazivao je osnovne zakone optike i princip rada ljudskog oka i funkciju naočara.
Predavanja
Zainteresovani posetioci mogli su da čuju i veliki broj predavanja. Predavanja su održavana u sali tokom oba dana trajanja festivala. Neka predavanja koja bih posebno izdvojio je predavanje o klimatskim promenama i njihovom (ne)uticaju na ljude, koje je održao prof. dr Dragan Gajić sa Odseka za fiziku Prirodno-matematičkog fakuleta.
Jedno od najzanimljivijih predavanja održao je Nemanja Đorđević, student teorijske matematike u Beogradu. Tema ovog predavanja bili su (ne)mogući svetovi a Nemanja je na zanimljiv način prisutne upoznao sa vezom matematike i umetnosti, Ešerovim grafikama i matematičkim operacijama. Bila je ovo još jedna potvrda da je matematika lepa i zanimljiva.
Tema poslednjeg predavanja na festivalu bila je 3D grafika. Na ovom predavanju Dragoljub Đorđević, student matematike na PMF-u u Nišu, govorio je o programiranju 3D grafike i igrica. Tokom predavanja prof. dr Aleksandar Cvetković prikazivao je 3D igricu, tačnije deo koji je do sada završen, nastalu kao projekat studenata Odseka za matematiku. Bilo je zanimljivo gledati 3D model zgrade fakulteta i različite “likove” koji se kroz nju jure u stilu Counter Strike-a.
Nekoliko dana kasnije…
Učenici i profesori gimnazija “Svetozar Marković” organizovali su odličan festival. Prostorno, organizaciono a verovatno i finansijski mnogo manji od festivala u Beogradu, ali ništa manje zabavan i zanimljiv od tog festivala. Tokom dva dana trajanja festivala nišlije su mogle da zavire u čudesan sveta prirodnih nauka, a najmlađi su osetili koliko radosti i uzbuđenja donosi upoznavanje “novih” tajni prirode.
Bilo je lepo družiti se sa učesnicima, posetiocima i “prirodom”. Kada bi samo ovakvih dešavanja bilo više. Čestitke organizatorima i vidimo se sledeće godine, možda u Hali Čair? 🙂
Posetila i super je bilo! 🙂