Поштански змајеви.
Године 549. наше ере у једном кинеском опседнутом граду је командант помоћу змаја упутио наређење јединицама ван града. То је почетак ваздушне поште. Вајс (Њисе) је 1897. године игром три змаја разних боја слао поруке договореним кодом. С разнобојним фењерима и барјачићима преношене су поруке попут барјачића на мору.
У току Другог светског рата Совјети су змајевима бацали летке изнад непријатељских положаја.
Змајеви и летење.
Први лет човека на змају био је остварен 1825. Године. То је учинио енглески научник Џорћ Покок, подигавши на неколико дестина метара своју кћер марту. Децембра 1856. Године Француз Жан ле Бри је полетео помоћу змаја везаног за двоколицу коју је вукао коњ у галопу. Ускоро потом су и други полетели змајем (слика 3 – цртеж 5).
Тако се и Александар Ф.Можајски још 1873. године подигао на ваздушном змају, кога је вукла запрега коња (слика 4). Француз Клеман Адер, један је од првих који су вршили претходна испитивања, пре него су завршени радови на машини “ЕОЛО”, пуштајући ваздушни змај, који је имао облик крилате летеће машине, која је у себи имала основне облике који су подсећали на касније авионе.
Облик крила типа “БИПЛАН” била су истраживана од стране американца О.Чанјута, а затим и од стране браће Рајт, код кутијастог змаја аустралијанца Л.Хардгрејва, насталог још 1892. године.
Змајеви и спасавање.
Американац Вудбриџ Дејвис је направио змај-носач појаса за спасавање на води (слика3 – цртеж 6). Змај је био пречника 2 метра а, прекривен зауљеним платном (да се не би поквасила оплата змаја). Два ужета за маневрисање омогућавала су управљање змајем, како би се водио лет до места удеса. Појас је био везан ужетом, висио је, па га је онај који је спашаван могао лако дохватити.
Десила се на мору хаварија, дошло је до превртања брода -једрилице. Требало је на неки начин привући пажњу на то.
Брод-једрилица био је опремљен посебним змајем. Дању његове јарке боје биће видне на много ликометара даљине.Чак и ноћу биће уочљив, ако се змај опреми светиљкама (слика 5).
Змајеви и фотографисање.
Француз Артур Бати је први применио ваздушни змај за снимање из ваздуха (1888. године). На овај начин омогућио је топографска проучавања-сликања тешко приступачних терена.Камера -апарат за снимање био је директно везан на конструкцију змаја. Активирање апарата-окидање механизма је било помоћу канапа са земље. У даљем развоју ове примене створени су посебни механизми за активирање камере-фотоапарата.
Змајеви у лову и риболову
Змајеви опремљени разним звиждаљкама и чегртаљкама производили су разне звуке, па су тако помагали ловцима да истерују разну дивљач из тешко приступачних шумских честара, као и да одређују правац ветра, што је за лов од посебног значаја.
А ако је обала била исувише стрма и висока, змај се показао као изврсно корисна направа, па је испунио улогу гигантског штапа и уздице.
odličan tekst. hvala Aleksandre! 🙂