Savremenaija verzija poznate slike Leonarda da Vinčija:
Akteri slike su, ovog puta, naučnici. Ovi ljudi su svojim radom i otkrićima kreirali svet u kome danas živimo. Bez njih svet bi sigurno bio drugačiji, a mnogo toga što danas smatramo jednostavnim i nezamenljivim bilo bi nepoznato.
Na slici su, sa leva na desno:
- Galileo Galilej (1564 – 1642), fizičar, matematičar i astronom. Čovek koji je stvorio savremen naučni metod, pomerio Zemlju a zaustavio Sunce, prvi primenio teleskop, otkrio pege na Suncu, Jupiterove satelite i još mnogo toga. U njegovu čast 2009. godina proglašena je Međunarodnom godinom astronomije.
- Marija Kiri (1867 – 1934), fizičar i hemičar. Dobila je dve Nobelove nagrade, za fiziku i hemiju. Otkrila je tajnu radioaktivnog raspada i dala izuzetan doprinos primeni X zračenja u medicini
- Robert Openhajmer (1904-1967), šef projekta Menhetn i “otac” atomske bombe. Posle rata bio je jedan od najvećih protibnika nuklearnog naoružanja
- Isak Njutn (1642 – 1727), čovek bez koga je nemoguće zamisliti savremeni svet. Tri Njutnova zakona kretanja su osnova današnje fizike, mehanike, mašinstva,…. svega što ima boju, kreće se ili miruje
- Luj Paster (1822 – 1895), hemičar i mikrobiolog. Jedan od osnivača mikrobiologije, imunologije i vakcina.
- Stiven Hoking (1942 -), fizičar i matematičar. Dao je ogroman doprinost razvoju i popularizaciji savremene teorijske fizike.
- Albert Ajnštajn (1879 – 1955), fizičar. Čovek koji je promenio naš pogled na svet, tvorac teorije relativnosti i jedan od začetnika kvantne teorije, dve teorije bez kojih je savremeni svet nezamisliv i nemoguć.
- Karl Sagan (1934 – 1996) , astronom i astrohemičar; dao je izuzetan dorpinos u istraživanju hemisjog sastava planeta. Autor najpoznatihij naučno-popularnih knjiga i serija (Kosmos, Plava tačka u beskraju, Kontakt,…)
- Tomas Edison (), pronalazač i biznismen. Registrovao je skoro 1100 patenata, uključujući fotografiju, “pokretne” slike, telegraf, alkalne baterije, itd
- Aristotel (384- 322 pne.), grčki filozof. Mnogi ga nazivaju “Otac nauke”
- Dr. Neil deGrasse Tyson (1958 – ), astrofizičar, dao je ogroman doprinos populariziaciji nauke. Jedan od najprodavanijih autora naučno-popularnih knjiga, pojavljivao se u mnogim naučnim TV serijama.
- Ričard Dokins (1941 -), teoretičar evolucije i pisac naučno-popularnih knjiga. Profesor je na Oksfordskom univerzitetu i šef katedre za razumevanje nauke u javnosti. Autor knjige “Zablude o Bogu“
- Čarls Darvin (1809 – 1882), teorija evolucije. Sigurno jedan od četvorice najznačajnijih naučnika u istoriji čovečanstva (uz Njutna, Galileja i Ajnštajna)
Ovo je lista “13 veličanstvenih” sa ove slike. Naravno, lista je iz ugla autora. Ja bih voleo da su se na njoj našli Leonardo da Vinči i Nikola Tesla, ali ne znam koga bi oni zamenili…. potreban je veći sto.
Više o slici pročitajte na sajtu autora.
5 Comments
Pored Da Vincija i Tesle, treba dodati jos jednu stolicu za Isaka Asimova 😉
A sta je sa Nikolom Teslom?
Odlicna slika. Slozio bih se sa ostalima da tu fali jedna stolica za Nikolu Teslu. ali slika je u svakom slucaju fenomenalna 🙂
Autor ove papazjanije Nik Farantelo očigledno ima problema sa poznavanjem nauke, ali i umetnosti i religije. Ne uspevam ovo đubre od nalepljenih sličica da shvatim ni kao karikaturu. Da Vinčijevo platno nikako ne sme biti korišćeno kao potka za bezvezna iživljavanja neukih ljudi.
Ne verujem da Darvina smatrate naucnikom, i to ga jos svrstavate medju niih cetiri???????????????????? NEVEROVATNO