Naisao sam danas na ovu vest:
Malarični Kazah u niškom taksiju
Autor: Branko Janačković – | 29.06.2007 –NIŠ – Član posade kazaškog transportnog aviona, koji je bio zaražen malarijom, taksijem se sam sa Aerodroma "Konstantin Veliki" dovezao do Instituta za zaštitu javnog zdravlja u Nišu! Potvrđujući ovu šokantnu vest, epidemiolog Instituta prof. dr Branislav Tiodorović ističe da pomenuti slučaj govori da je nužno da se u niškoj vazdušnoj luci na vreme uspostave oštrije zdravstvene kontrole kako bi se izbegle teže posledice.
Razloga za paniku nema, ali ima za oprez i zabrinutost. Ovaj slučaj je velika opomena da bi na Aerodromu trebalo da postoji dobro organizovana sanitarna i epidemiološka služba, koja bi prva dočekivala i pregledala putnike koji pristižu iz Afrike, jugoistočne Azije i još nekih rizičnih područja. Mislim da bi sve institucije, od gradskih vlasti, preko Aerodroma do zdravstvenih institucija morale da razmotre primenu oštrijih mera kako se ne bi desilo da nam neko donese neku bolest u Niš jer činjenica je da postajemo vazdušna luka koja je na svetskim koridorima – upozorava dr Tiodorović koji je i član republičke ekspertske grupe za zarazne bolesti.
On kaže da je pomenuti državljanin Kazahstana bio član posade transportnog aviona koji je pre dve sedmice sleteo u Niš, prilikom povratka iz Kameruna. Budući da se žalio na povišenu temperaturu i drhtavicu, a da dolazi iz jedne po tropskim bolestima poznate zemlje u kojoj je, po njegovim rečima, bilo dosta komaraca, pošao je na pregled u Institut zbog sumnje na malariju. I to taksijem.
– Sreća je što malarija nije kontaktna bolest, što se ne prenosi vazduhom ili dodirom, već je prenose zaraženi komarci. Da je imao žutu groznicu ili možda kugu, koja se još uvek javlja u nekim afričkim zemljama, posledice bi sigurno bile ozbiljnije. Čim se javio u Institut, bio je pod stalnim lekarskim nadzorom, tokom trodnevnog boravka u Nišu javljao se svakodnevno na preglede i njegovo stanje je praćeno. On je trećeg dana sa posadom svog aviona napustio Niš i krenuo za Kazahstan, gde će nastaviti lečenje. Tih dana je bilo hladnije i nije bilo komaraca, a on nije imao ujede po telu, pa se ceo slučaj završio praktično bez posledica – kaže prof. dr Tiodorović.
On je objasnio da bi u ovakvim slučajevima, kada stiže avion iz rizične zemlje, dežurna ekipa epidemiologa i sanitaraca trebalo da sve putnike i posadu aviona pregleda na aerodromu i da one za koje se sumnja da su zaraženi, posebnim sanitetskim vozilom preveze do bolnice ili instituta, a ne da sami koriste javni prevoz.
Dogovor sa lekarima
Direktor niškog Aerodroma "Konstantin Veliki" Radisav Radojković kaže da ne postoji dežurna služba epidemiologa i sanitaraca u niškoj vazdušnoj luci jer letovi trenutno nisu vezani za rizične zemlje.
– Dogovorili smo sa epidemiolozima da ubuduće budemo u kontaktu kada imamo najavu da avion stiže iz zemlje koja pripada rizičnim zbog tropskih ili zaraznih bolesti – kazao je Radojković.
Necu da analiziram to da li je ova vest tacna ili je opet rec o novinarskim egzibicijama, koje su postale popularne u poslednje vreme. Pretpostavicu da je bar delimicno tacna…
Ono sto mnogo vise zabrinjava od novinarske sklonosti ka senzacionalizbu i izmisljanja prica je (ne)spremnost nasih sluzbi za reagovanje u vanrednim situacijama opet je bila na delu. Srecom nemamo posla sa elementarnim nepogodama i slicnim desavanjima vecih razmera, inace svasta bi bilo.
Ono sto jos pada u oci… koliko se ja secam malariju ne prenose ovi nasi domaci komarci. Po svim knjigama cak postoje i slike kako da se razlikuje vrsta obicnih od malaricnih komaraca…