- Радиоактивност
- Откриће радиоактивних елемената
- Алфа- и Бета-зраке
- Мјерење масе алфа и бета-честица
- Заштита од радиоактивног зрачења
- Закључак
- Гама-зраци
- Радиоактивни распад
- Закон радиоактивног зрачења
- Радиоактивна супстанција
- Методе детекције радиоактивног зрачења
- Литература
- Неке користи од радиоактивног зрачења
Мјерење масе алфа и бета-честица нешто је сложеније него мјерење масе јона, с обзиром на то што се брзина ових честица не може одредити. Да би се ова тешкоћа превазишла, потребно је мјерити скретање честица у електричном и магнетном пољу. Шема уређаја који служи у ту сврху приказана је на слици број 5.
Сноп алфа или бета-честица,које емитује радиоактивни извор S, пролази између плоча кондензатора К, које имају облик кружних сегмената. У простору између ових плоча влада јако електрично поље. Смјер овог поља може се мијењати прекидачем P. Честица која се креће путањом означеном испрекиданим линијама упада у масени спектограф, пролази кроз отвор А на дијафрагми D и под дејством хомогеног магнетног поља B пада на фотографску плочу F.
Детаљније ћу размотрити кретање ове честице. Између плоча кондензатора К на честицу дјелује електрична сила qЕ. Да би се честица кретала по кружној путањи,између плоча кондензатора,ове електрична сила мора бити у динамичкој равнотежи са центрифугалном силом, треба да буде
(2)
Гдје је m-маса честице, р-познати полупречник кружних сегмената кондензатора К, q-наелектрисање честице, Е-јачина електричног поља. Све честице које немају брзину која задовољава услов, тј. брзину
(3)
неће се кретати путањом означеном испрекиданом линијом на слици, нити ће доспјети у масени спектограф. Мјерењем растојања AC одређује се полупречник r путање честице у хомогеном магнетном пољу. Овај полупречник повезан је са брзином кретања честице релације , одакле је ; с брзином на релацији (3), однос масе и наелектрисане честице:
(4)
Мјерења чији сам принцип изложила довела су до многих резултата у овој области науке.
биће настављено…
[wptranslit]