NASA Kepler misija je otkrila prvi planetarni sistem sa više od jedne zvezde koja je u tranzitu preko iste zvezde. Otkriće ove dve planete, zvane Kepler 9b i 9c, je zasnovano na sedmomesečnom posmatranju više od 156000 zvezda među kojima je tražena zvezda sa odgovarajućim promenama u sjaju kao deo tekuće potrage za planetama Zemljinog tipa van našeg sistema. Radi se o zvezdi sličnoj našem suncu Kepler-9.
Unutrašnja planeta, Kepler-9b, napravi orbitu oko zvezde na svakih 19,2 dana na rastojanju od 13 miliona milja, dok druga zvezda, Kepler-9c obrne se oko zvezde na svakih 38,9 dana na rastojanju od 21 milion milja (poređenja radi, Merkur ima orbitu od 88 dana). Orbitiraju skoro u rezonanci, gde unutrašnja planeta napravi dva kruga za svaki jedan krug spoljne planete. Obe planete su Saturnovo tipa, sa težinama, unutrašnja od 0,25 Jupiterovih masa (80 Zemljinih), dok spoljna je blizu 0,17 Jupiterovih masa (54 Zemljinih).
To je prvi sistem koji je otkriven gde više od jedne planete je u tranzitu preko zvezde. Za ovo otkriće zaslužan je Matthew Holman, naučnik Kepler misije. Naučnici su potvrdili više tranzita sa obavljenim merenjima radijalnih brzina iz W.M Keck Observatory na Havajima.
Sistemi kao što je ovaj su posebno bogati sa informacijama koje daju dokaze o fizičkim karakteristikama. Posebno, astronomi mogu da izmere kako vreme između tranzita se menja u zavisnosti od orbite do orbite zbog zajedničkog uticaja gravitacija ta dva sveta.
Kepler naučnici su pored ove dve planete detektovali i super Zemlju prilikom tranzita, koja je za sad samo kandidat i zahteva dodatna ispitivanja i posmatranja da bi njen status planete mogao biti zvanično priznat. Trenutna posmatranja daju sugestije da je taj kandidat za planetu izmešu 1,5 puta veći od Zemlje i vreme revolucije je oko 1,6 dana na udlajenosti od 2,5 miliona milja.
Bez dodatnih informacija, kadnidati koji su planete ne mogu biti razdvojeni od binarnih zvezda – dve zvede koje se kreću oko zajedničkog centra mase. Veličina planetarnih kandidata može takođe biti samo približno određena sve dok se ne utvrdi tačna veličina zvezda oko koje se kreću na osnovu spektroskopskih posmatranja teleskopima sa zemlje.
Kepler će nastaviti sa istraživanjima sve do novembra 2012. godine. Misija je da traga za planetama malim kao Zemlja, uključujući i one koje orbitiraju oko zvezda u toplim, nastanjivim zonama gde voda u tečnom stanju može da postoji na površini planete. Od tranzita planeta u nastanjivim zonama zvezda sličnim našem suncu potrebno da obiđu zvezdu za jednu godinu, i pošto je potrebno da se posmatraju tri tranzita, znači da će biti potrebno barem tri godine da bi se potvrdilo postojanje planeta Zemljine veličine.
Izvor: e! ScienceNews