U Nišu je 25. i 26. februara održano po treći put festival “Nauk nije bauk“. Ove godine festival je bio najposećeniji i imao zaista puno postavki. Posetiocu je zaista trebalo dosta vremena da bi obišao sve postavke. Dobra strana je što su organizatori napravili lep raspored postavki, tako da su u prizemlju bili fakulteti i druge naučne institucije, a na spratu postavke osnovnih i srednjih škola. Čak je bilo i postavki iz Italije, Bugarske, Makedonije i Crne Gore, što ovaj festival polako čini ne samo značajnom manifestacijom u regionu i na nacionalnom nivou.
Na ovom festivalu i British Council je imao svoju postavku na kojoj je predstavio takmičenje “Laboratorija slavnih“. Mnogi su se pitali šta je to, ko može tu da učestvuje, kakva su pravila itd.
“Laboratorija slavnih” zasnovana je na veoma uspešnom britanskom modelu takmičenja zvanom FameLab. „Laboratorija slavnih“ je međunarodno takmičenje koje traga za talentovanim mladim ljudima u oblasti komunikacije nauke. Osnovna ideja ovog projekta jeste da nauku učini zabavnom i da ohrabri mlade ljude koji su „ludi za naukom“ da svoje znanje i entuzijazam podele sa najširom publikom.
Cilj “Laboratorije slavnih” je da podrži mlade naučnike da vizijom nauke dvadesetprvog veka inspirišu i izazovu maštu kod publike. Ovo takmičenje traži nova lica nauke koja će umeti da razviju svoje ideje i prezeterske veštine. Ove godine “Laboratorija slavnih” se održava po peti put u Srbiji, a broj zemalja koje su se uključile je veći nego ikad – Austrija, Brazil, Bugarska, Hrvatska, Kipar, Češka, Egipat, Francuska, Nemačka, Grčka, Hong Kong, Izrael, Libija, Maroko, Poljska, Portugalija, Rumunija i Švajcarska.
Rok za prijavu na ovogodišnje takmičenje je 7. mart, a više informacija možete pronaći na sajtu British Councila.
Da podsetimo samo da je prošle godine nišlija i jedan od autora na ovom sajtu, Marko Rančić osvojio treću nagradu sa temom “Kvantno-mehanički tunel efekat – tunelovanje”.