Zemljotres od 9 stepeni koji se, u petak 11. marta, dogodio na nekoliko stotina kilometara od istočne obale Japana, bio je katastrofalan čak i za državu čiji su stanovnici navikli na stalne zemljotrese. Jačina ovog zemljotresa bila je veća od najačih očekivanih zemljotresa u tom područiju, ali to nije bilo najstrašnije. Ovaj snažan zemljotres doveo je do nastanka cunami talasa. Ubrzo nakon zemljotresa, bez ikakvog upozorenja, cunami talas visok skoro deset metara prekrio je ulice, kuće, naselja i gradove. Kao i zemljotres tako je i talas visinom i snagom prevazišao očekivane maksimume. Do sada je već potvrđeno da je poginulo nekoliko hiljada ljudi, a očekuje se da će broj poginulih preći deset hiljada.
Vesti i slike iz gradova razorenih zemljotresom i cunamijem brzo su obišle svet, ali za kratko vreme priče o talasu i zemljotresu u najvažnijim vestima zamenila je jedna druga vest. Zemljotres i cunami talas izazvali su oštećenja na nuklearnim elektranama, koje su se nalazile blizu obale.
Internet i televizije pogodio je “talas” vesti o najavi moguće nuklearne katastrofe, scenario sličan onom iz Čerbobilja. Pričalo se o ekspolzijama reaktora, širenju radijacije, evakuaciji stanovništva itd. Brzo je jasna i vidljiva tragedija izazvana zemljotresom i cunamijem potisnuta u drugi plan (imaginarnim) strahom od zračenja, “predstojeće” nuklearne katastrofe i pričama o zabrani nuklearnih elektrana.
Da bi razumeli šta se stvarno desilo u nuklearnim elektranama u Japanu, a pre svega u NE Fukušima, i videli da li su nuklearne elektrane opasne i koliko neophodno je poznavanje rada reaktora, procedura gašenja i bezbednosti.
Zemljotres koji se dogodio u petak bio je oko pet puta jači od maksimuma koji je bio očekivan tokom projektovana nuklearne elektrane Fukušima. Ovaj potres nije samo rušio zgrade već je bio dovoljno snažan da pomeri i čitavo ostrvo Japana. Bez obzira na ovako snažan potres reaktori izgrade u NE Fukušima ostali su neoštećeni. Zbog bezbednosti reaktori su projektovani da se u ovakvim situacijama automatski ugase. To se i desilo. Kontrolne šipke spustile su se u jezgro reaktora, pored nuklearnog goriva, i zaustavile odvijanje lančane nuklearne reakcije. Prva, i najvažnija, faza posla realizovana je bez ikakve greške.
Zbog osobina radiokativnih materijala trenutno i potpuno gašenje reaktora nije moguće. Spuštanjem kontrolnih šipki prekida se lančana fisiona reakcija ali proces radioaktivnog raspada se nastavlja. Tokom rada reaktora u njegovom jezgru nastaju različiti radioaktivni elementi (cezijum i jod) kratkog perioda poluraspada. Ti novonastali elementi nastavljaju da zrače i emituju toplotu i nakon spuštanja kontrolnih šipki. Zbog ovog radioaktivnog zračenja reaktor nastavlja da oslobađa nekoliko procenta ukupne toplote i nakon spuštanja kontrolnih šipki. Nekoliko procenata možda ne zvuči strašno, ali toplota koja nastaje na takav način može da dovede do pregrevanja i topljenja jezgra (~2600 C).
Svaka čast za tekst. Čak i mediji (ozbiljniji) pretjeruju sa nekim “novim Černobilima” i pričama da vlada Japana nešto krije. Nisu oni budale (kao što bi bili mi) da naprave nesigurnu nuklearku. Nego treba naći načina kako pomoći ljudima.
Odlican tekst. Objasnio si 🙂
Jako lepo objasnjeno, bilo bi dobro neki update da vidimo, kako se situaciju bude razvijala…
Izuzetno dobar članak! Dobro i jasno napisan i grafički pregledan. Ceo sajt je — pravo zadovoljstvo!
Hvala 🙂
Primetio sam odlične tekstove kod tebe na blogu, lepo tematsko osveženje za domaću blogosferu.
@Milan Milošević
Hvala tebi! Postaviću link ka Svetu nauke na svom blogu, da posetioci lako mogu da dođu do kvalitetnog naučnog materijala a ne šunda, teorija zavere i slično.
Hvala, postavio sam i ja link.
Video sam! Hvala, Milane! 😉
Malo smo neravnopravni, ja sam bloger-početnik i dobio sam “udarni link” na jednom od najboljih domaćih blogova.
Saka cast za odlican text!!! Sad mi je mnogo jasnije sta se tamo desilo.
Koji je tačan odgovor na pitanje iz tekuće ankete: “Najbolji odnos efikasnost/cena/bezbednost imaju”? 😉
Nisam siguran, svaki od navedenih izvora ima svoje prednosti i mane. Svi alternativni dosta zaostaju u efikasnosti ali su u ogromnoj prednosti po bezbednosti, bez obzira na sve štetne efekte koji i njih prate. Mada, o vetrenjačama ima smisla razmišljati.
Termoelektrane u startu otpadaju sa liste pošto je zagađenje katastrofalno, počev od štetnih gasova pa do radioaktivnih elemenata iz ruda.
Nukealrne i hidroelektrane su tu negde, mada dajem prednost NE. Ok, jasno je da mogu da naprave lom, ali ni hidroelektrane nisu imune na sličan haos (razlika je jedino u tome što se poplava vidi a zračenje ne). Po mom mišljenju najveći proboblem NE, nije potencijalna havarije, nego potrošeno gorivo, kada bi za to popstojalo neko (jeftinije) rešenje bile bi bez konkurencije ovako lako neko može da im preuzme prvo mesto.
Naravno, u nekim područijima su vetrenjače broj 1, ali takvih oblasti nema mnogo.
U planu je jedan opširniji tekst o ovome, ali ne znam tačno kad 🙂
Hvala na objašnjenju, zapravo sam znao sve to, mislio da sam postoji “tačan odgovor”, pa da se sporimo oko njega. U svakom slučaju, očekujem opširniji tekst koji si najavio! 😉
Najbolji mogući kandidat za tačan odgovor nije na listi pošto još uvek ne ostvaruje pozitivan energetski bilans. Nadam se da će istraživanja sa nuklearnom fuzijom da krenu u dobrom pravcu 🙂
To bi bio i moj izbor, međutim, kontrolisana fuzija biće tu za 30-ak godina. Do tada?
Molim vas hitno nam kazite ime neke poznate japanske nuklearne elektrane hitno nam treba.