Povremeno ispuštanje pare omogućilo je održavanje temperature dovoljno dugo da se priključe mobilni generatori. Kada su generatori priključeni većina reaktora je normalno nastavila da rada u standardnoj proceduri hlađenja.
Nažalost, na dva reaktora došlo je do problema sa priključivanjem mobilnih generatora. Bez električne energije za napajanje hlađenja na ova dva reaktora problem je postajao sve ozbiljniji. Vremenom je voda u reaktoru isparila toliko da su šipke radioaktivnog goriva izašle iz vode. Ovo je otežalo hlađenje, a radioaktivno zračenje počelo je da napušta nukelarnu elektranu.
Da bi smanjili temperaturu operateri su morali da dodaju još vode u jezgro reaktora. Za normalan rad reaktora potrebna je čista (destilovana) voda. Zbog uslova koji su nastali posle cunamija takve vode nije bilo pa su operateri bili primorani da u reaktore ubacuju morsku vodu. Ova voda oštećuje instalacije i može da dovede do problema u radu reaktora i kvarova. Osim toga, prisustvo soli povećava broj nastalih radioaktivnih elemenata i zračenje pare.
Proces hlađenja reaktora nastavljen je kao i u prethodnom slučaju. Operateri su regulisali temperaturu i pritisak vodene pare ispuštanjem pare iz jezgra. Da bi izbegli direktno izbacivanje radioaktivne pare u atmosferu kontrolori su odlučili da paru prvo zadrže u zgradi koja okružuje reaktor, dok ne prestane da zrači, pa da je tek onda oslobode u atmosferu. Naravno, tokom ove procedure i kontrole reaktora ljudi koji su se nalazili u NE morali su da budu u zaštićenim prostorijama ili da nose odgovarajuća zaštitna odela.
U ovoj proceduri postojala je i jedna potencijalna opasnost. Od ranije je bilo poznato da u ovoj pari koja izlazi iz reaktora može da dođe do razdvajanja vode na vodonik i kiseonik. Ova dva gasa, kad su slobodna, izuzetno su reaktivna i mogu da eksplodiraju. Bez obzira na rizik operateri odlučili da paru iz reaktora oslobađaju na ovaj način a ne direktno u atmosferu. Pokazalo se da je odluka bila pogrešna – došlo je do eksplozije. Ovakva eksplozija vodonika raznela je zgrade u kojima su se nalazili reaktori 1 i 3. Oštećenja na reaktorima nije bilo, ali bilo je povređenih radnika. Ove dve eksplozije dogodile su se u nedelju, 13. marta.
Nakon eksplozije nastavljeno je hlađenje ova dva reaktora upumpavanjem morske vode i ispuštanjem pare. Za sada sve teče po planu ali će, ovim tempom, biti potrebno još nekoliko nedelja za zaustavljanje nuklearnih reakcija do bezbednog nivoa.
U utorak, 14. marta, došlo je do komplikacija na reaktorima 2 i 4. Na reaktoru 2 je došlo do eksplozije vodonika u delu reaktora koji služi za kontrolu pritiska. Za razliku od reaktora 1 i 3 ovde je do eksplozije došlo udelu reaktora pa postoje oštećenja na samom reaktoru. Uzrok ove eksplozije nije poznat, ali zračenje koje izlazi iz reaktora nije veliko i slično je onom kod reaktora 1 i 3. Nastavljeno je hlađenje reaktora 2 ubrizgavanjem morkse vode.
Na rektoru 4 došlo je do požara u bazenu sa potrošenim gorivom. Uzrok počara je najverovatnije ulje iz generatora koje se pomešalo sa vodom. Ovi bazeni su mesta gde se odlaže gorivo izvučeno iz reaktora. Kao i u slučaju gašenja reaktora u potrošenom gorivu ima još radioaktivnih elemanata koji slobađaju toplotu. Da bi se zaustavilo pregrevanje gorivo se određeno vreme čuva u bazenima za hlađanje. Bazen se trenutno hladi ubacivanjem morske vode.
Reaktori 5 i 6 nisu radili u trenutku zemljotesa, na njima nema problema i ugašeni su.
Zračenje i doze
Verovatno najvažnija informacija vezana za havariju na NE je količina zračenja emitovanog u okolinu. Tokom brojnih problema sa reaktorima oslobođeno zračenje nije veliko i lokalno ne predstavlja veliku opasnost. Povremeno su merene intenzivna zračenja (od 300-400 mSv/h) ali ova intenzivna zračenja bila su kratkotrajna (u trenutku izbacivanja pare) i lokalizovana na malo područije unutar nuklearne elektrane. Najveći intenzitet izmeren u okolini NE iznosila su 8-10 mSv/h.
U poređenju sa normalnim prosečnim zračenjem stanovništva (2-3 mSv/godišnje) ove vrednosti izgledaju zastrašujuće, ali za sada nema nikakvih dugotrajnih posledica u okolini centrale i na stanovništvo (za pojavu radijacijske bolesti potrebno je “nakupiti” 1000 mSv).
* * *
Situacija u nuklearnoj elektrani Fukušima je još uvek rizična, ali najverovatnije će operateri uspeti da obezbede stabilno hlađenje reaktora i većih problema neće biti. Havarija u NE Fukušima označena je kao akcident 4 stepena, sa lokalnim posledicama, i nema nikakvog razloga za priču o mogućim globalnim posledicama. Ako ne bude većih problema u daljem hlađenju rekatora verovatno neće biti dogotrajnih lokalnih posledica.
Na osnovu dosadašnjeg toka događaja može se zaključiti da operateri u Japanu odlično rade svoj posao i kontrolišu situaciju u nukelarnoj elektrani u ovim katastrofalnim uslovima, posle zemljotresa i cunamija.
Izvori informacija i vesti:
- MIT Nuclear Science and Engineering, Nuclear Information Hub
- International Atomic Energy Agency (IAEA)
- Boiling Water Reactor (BWR) System, USNRC Technical Training Center
Svaka čast za tekst. Čak i mediji (ozbiljniji) pretjeruju sa nekim “novim Černobilima” i pričama da vlada Japana nešto krije. Nisu oni budale (kao što bi bili mi) da naprave nesigurnu nuklearku. Nego treba naći načina kako pomoći ljudima.
Odlican tekst. Objasnio si 🙂
Jako lepo objasnjeno, bilo bi dobro neki update da vidimo, kako se situaciju bude razvijala…
Izuzetno dobar članak! Dobro i jasno napisan i grafički pregledan. Ceo sajt je — pravo zadovoljstvo!
Hvala 🙂
Primetio sam odlične tekstove kod tebe na blogu, lepo tematsko osveženje za domaću blogosferu.
@Milan Milošević
Hvala tebi! Postaviću link ka Svetu nauke na svom blogu, da posetioci lako mogu da dođu do kvalitetnog naučnog materijala a ne šunda, teorija zavere i slično.
Hvala, postavio sam i ja link.
Video sam! Hvala, Milane! 😉
Malo smo neravnopravni, ja sam bloger-početnik i dobio sam “udarni link” na jednom od najboljih domaćih blogova.
Saka cast za odlican text!!! Sad mi je mnogo jasnije sta se tamo desilo.
Koji je tačan odgovor na pitanje iz tekuće ankete: “Najbolji odnos efikasnost/cena/bezbednost imaju”? 😉
Nisam siguran, svaki od navedenih izvora ima svoje prednosti i mane. Svi alternativni dosta zaostaju u efikasnosti ali su u ogromnoj prednosti po bezbednosti, bez obzira na sve štetne efekte koji i njih prate. Mada, o vetrenjačama ima smisla razmišljati.
Termoelektrane u startu otpadaju sa liste pošto je zagađenje katastrofalno, počev od štetnih gasova pa do radioaktivnih elemenata iz ruda.
Nukealrne i hidroelektrane su tu negde, mada dajem prednost NE. Ok, jasno je da mogu da naprave lom, ali ni hidroelektrane nisu imune na sličan haos (razlika je jedino u tome što se poplava vidi a zračenje ne). Po mom mišljenju najveći proboblem NE, nije potencijalna havarije, nego potrošeno gorivo, kada bi za to popstojalo neko (jeftinije) rešenje bile bi bez konkurencije ovako lako neko može da im preuzme prvo mesto.
Naravno, u nekim područijima su vetrenjače broj 1, ali takvih oblasti nema mnogo.
U planu je jedan opširniji tekst o ovome, ali ne znam tačno kad 🙂
Hvala na objašnjenju, zapravo sam znao sve to, mislio da sam postoji “tačan odgovor”, pa da se sporimo oko njega. U svakom slučaju, očekujem opširniji tekst koji si najavio! 😉
Najbolji mogući kandidat za tačan odgovor nije na listi pošto još uvek ne ostvaruje pozitivan energetski bilans. Nadam se da će istraživanja sa nuklearnom fuzijom da krenu u dobrom pravcu 🙂
To bi bio i moj izbor, međutim, kontrolisana fuzija biće tu za 30-ak godina. Do tada?
Molim vas hitno nam kazite ime neke poznate japanske nuklearne elektrane hitno nam treba.