Ako ste budni u noci izmedju 20. i 21. februara imacete priliku da posmatrate totalno pomracenje Meseca. Sledece totalno pomracenje Meseca bice vidljivo iz Evrope tek decembra 2010 godine, tako da, ako ste u mogucnosti, treba da iskoristite ovu priliku.
Verovatno mnogi vec znaju da se pomracenja desavaju onda kada se Mesec, Sunce i Zemlja nadju na istoj liniji. Ako se Mesec nalazi izmedju Zemlje i Sunca nastaje pomracenje Sunca, a ako se u sredini nalazi Zemlja tada nastaje pomracenje Meseca. Koliko god paradoksalno zvucalo pomracenja Meseca desavaju se nesto redje nego pomracenja Sunca, ali kada se dogode moze ih videti veci broj ljudi.
Predstojece pomracenje bice vidljivo iz Evrope i Severne Amerike. Pocece u 1:34h, 21. februara – tada ce Mesec uci u polusenku Zemlje. Drugi kontakt, tj. ulazak Meseca u Zemljinu senku dogodice se u 2:42h.
Totalno pomracenje pocinje u 4:00h, a zavrsice u 4:51h!
Nakon toga, u 6:09h Mesec ce izaci iz Zemljine polusenke, a pomracenje ce zavrsiti u 7:17h.
Zanimljiva razlika izmedju pomracenja Sunca i Meseca je u tome sto tokom pomracenja Sunca ono potpuno nestane, ali tokom pomracenja Meseca on ne nestaje potpuno, jos uvek je vidljiv ali njegova boja postane tamno crvena. Ok, sada ste verovatno malo zbunjeni. Navikli ste da su senke tamne – sive ili cak crne, pa se sigurno pitate kako to da je Zemljina senka, tj. boja Meseca, crvena. Razlog za ovakvu boju Meseca nalazi se u Zemljinoj atmosferi – ista pojava (prelamanje suncevih svetlosti) koja dovodi dopojave onih crvenih boja kada Sunce zalazi odgovorna je i za ovakvu boju Meseca. U svakom slucaju, mozda i nije toliko vazno kako boja nastaje ali vazno je da je ova pojava lepa i treba iskoristiti priliku i pogledati 🙂
Ako trazite detaljnije podatke o ovom, i pomracenjima uopste pogledajte sajt MrEclipse.
Ispravio sam "malu" gresku u postu. Vremena su sada tacna (naravno, lokalno vreme u Srbiji)