Ne verujem da u svetu postoji nacija koja zaboravlja na svoje najveće naučnike. Nažalost takav je slučaj sa Srbijom. Pre nepunih mesec dana je bila godišnjica rođenja našeg najslavnijeg naučnika svih vremena, a da mediji tome nisu dali nikakv značaj, kao i politički vrh. U znak neke vrste protesta napisana je ova priča o životu i delu Milutina Milankovića.
Detinjstvo i školovanje
Milutin Milanković je rođen 18. maja 1879. godine Dalju, na desnoj strani Dunava u Panonskoj niziji. Potiče iz stare srpske porodice koja se krajem 17. veka preselila sa Kosova i Metohije.
Njegov otac Milan je bio veoma vredan i uvažen građanin, ali je nažalost umro kada je Milutinu bilo 8 godina. Milan je imao veliko imanje, tako da je Milutin rođen u bogatoj porodici i njegovo detinjstvo je iz tog razloga proteklo bezbrižno, iako je očeva prerana smrt na njega ostavila traga.
Nakon ovog događaja, pored majke Jelisavete, staranje o njemu je u velikoj meri preuzeo njegov ujak Vasa Muačević. Vasa ga je pomagao tokom čitavog života, podsticao, savetovao u svemu, a posebno da istraje na putu nauke i stvaralaštva.
Milutin je stekao kućno osnovnoškolsko obrazovanje, tako da je veliki deo znanja stekao od privatnih učitelja, ali je i samostalno savlađivao određene lekcije. S obzirom da je još kao mali imao slabačko telo koje nije bilo predodređeno na fizičke napore i takmičenje sa ostalom decom u sportu, bio je više upućen na duhovni svet. Od samog početka njegovog obrazovanja Milutin je pokazivao koliko je bistar i nadaren učenik. Uspešno je završio osnovnu školu, zajedno sa svojom braćom i sestrama.
Na očevom imanju u Dalju je živeo do svoje desete godine. Obožavao je tada da sedi na obali Dunava i da posmatra suprotnu obalu, prema Bačkoj. Međutim, najviše je voleo da posmatra zvezdano noćno nebo. Još u najranijoj mladosti se okretao ka nebeskim prostranstvima posmatrajući planete i zvezde uživajući u njihovom sjaju.
Nakon osnovne na red je došla srednja škola. U njegovo vreme postajale su dve vrste gimnazija: klasična i realna gimnazija. Svaka od njih je pripremala učenike za određene vrste studija. Tako je Milutin 1889. godine u Osjeku započeo svoje srednjoškolsko obrazovanje u realnoj gimnaziji koja je pripremala učenike za buduće studije tehnike i poljoprivrede, po želji njegovog oca, koji se nadao da će njegov sin završiti poljoprivredni fakultet i vratiti se u Dalj da održava porodično imanje. Na nesreću porodice on to nije učinio, ali na sreću Srbije i njihovih stanovnika oni su dobili jednog od najvećih i najcenjenijih svetskih naučnika svih vremena.
Po prvi put je krenuo u javnu školu i ubrzo uvideo nedostatke koje je imalo njegovo dotadašnje privatno obrazovanje. Primetio je kako ostala deca dosta bolje čitaju od njega, kako su im rukopisi lepši, računanje bolje…jer su u svemu imali praksu.
Međutim, on je imao izvanredno pamćenje tako da je većinu gradiva savlađivao na času, a imao je od početka sposobnost da lekcije ponavlja sopstvenim rečima, bez “bubanja”, što su njegovi profesori posebno cenili. Na taj način veoma brzo je stigao do mesta najboljeg učenika na kome je ostao do kraja školovanje u realnoj gimnaziji, bez velike brige da bi neko mogao da mu ugorzi tu poziciju. Pored toga je uvek rado pomagao drugovima oko gradiva i izvežbao je šaputanje što mu je dodatno podiglo ugled među drugovima.
Svedočanstvo o završenoj gimnaziji je dobio 29. maja 1896. godine koje je upotrebio samo jednom u životu – za upis na Bečku politehniku.
Najčuveniji srpski naučnik je Nikola Tesla, a takodje je najslavniji naučnik svih vremena u globalnom smislu, do daljnjeg, dok se ne rodi neko novi i veći… Svaka čast Milutinu Milankoviću, ali on ne može biti ispred Tesle i to je realnost.
Vas sajt je veoma zanimljiv i ima tema koje me zanimaju. Zahvaljujem Vam na ulozenom vremenu i trudu.
Mislim da Vam se potkrala mala nepreciznost u tekstu o velikanu Milutinu Milankovicu. Naime, ja sam na vise mesta nasao podatak da je rodjen 28.maja. Kod nas su se nekada deca upisivala u crkvene knjige, pa je mooguce da postoji neslaganja u tumacenju obzirom na razliku u kalendarima.
http://www.milutin-milankovic.com/biografija/
Hvala
Trebalo bi, mozda, istaci kako se medjunarodna naucna zajednica posthumno oduzila Milutinu Milankovicu.
@Magnetika
Tesla je bio pronalazač, a Milanković naučnik. Velika je razlika između naučnika i pronalazača, ali treba ceniti trud i jednih i drugih. Milankoviću je trebalo više od 30 godina da završi svoju teoriju, a Tesla je imao više stotina pronalazaka. Zanimljivo je da su i jedan i drugi su bili protivnici Ajnštajnove fizike i obojica su izgubili na tom polju.
Treba samo napraviti razliku između određenih pojmova.
@Zivanovic Svetislav
Hvala na informaciji. Greška u kucanju. Rođen je 28.maja.
Kakav poslenik znanja i nauke,kakav postovalac pismene reci.
Nikola Tesla, Mihajlo Pupin i Milutin Milankovic
@Magnetika
Највећи српски научници су Милутин Миланковић и Михаило Пупин.
Nisam mogao da poverujem cime se sve ovaj covek nije bavio i koje sve kvalifikacije nije imao .Um za respekt…takvi umovi se retko radjaju…
Preporucujem svima koji su zainteresovani za M. milankovica i za to kako funkvionisu stvari u svemiru i oko nas, da procitaju njegovo remek delo ” Kroz vasionu i vekove ”