Pomeranje Zemljinih polova
Zašto u Evropi ne postoje tragovi ledenih doba koja su se desila u dalekoj prošlosti? To pitanje je mučilo mnoge tadašnje načnike, a posebno je zanimalo Vegenera koji je imao svoju teoriju o tome. On je smatrao da su se u dalekoj geološkoj prošlosti svi kontinenti nalazili u jednoj celini, a da je tek kasnije izdeljeno na one delove koje mi danas poznajemo. Iz takve pretpostavke je proizilazilo da se obrtna osa, odnosno njeni polovi, nije menjala, ali su se kontinenti pomerali. Tako je u doba karbona Zemljin ekvator prolazio preko Evrope, pa samim tim nije ni moglo biti takvog osunčavanja koje bi dovelo do pojave ledenih doba.
Ovakva teorija je zahtevala i odgovarajuću astronomsku teoriju sa matematičko-fizičkom podlogom. Iz tog razloga se Vegener obratio Milankoviću, tada već čuvenom naučniku na polju kosmičke klimatologije i problema izmena Zemljine klime, i zamolio ga da se posveti tom problemu. Pošto su bili kolege i dobri prijatelji Milanković je to rado prihvatio i 1925. godine započeo rad na tom pitanju.
S obzirom da je Milanković bio uvek temeljan, morao je prvo da dobro prostudira problem na kome će raditi. Bio je to veoma složen problem koji je zahtevao dosta vremena i dosta napora.
Milanković je nakon dosta truda dobio rešenje u obliku, sada već, čuvene diferencijalne jednačine. Posebno mu je žao što Vegener nije doživeo da vidi rešenje problema za čije rešavanje je on bio inicijator. Vegener je poginuo (smrzao se) na Grenlandu prilikom svoje treće ekspedicije. Bio je strastveni istraživač i njegova smrt nije rastužila samo Milankovića već i čitav tadašnji naučni svet.
Ipak, Milankovića je tešilo to što je njegov tast Kepen prihvatio rešenje i predstavio ga čitavoj naučnoj javnosti. Takođe pokazao da se rešenje poklapalo sa ranijim nalazima do kojih se došlo proučavanjem geološke prošlosti Zemlje.
Evo kako je sam Milanković objasnio pomeranje Zemljinih polova:
“Iz poznatih zakona racionalne mehanike i njenih stavova sledi da će pomeranje Zemljine ljuske imati sasvim neznatan uticaj na orijentaciju Zemljine ose u prostoru, koja podleže samo svom precesionom i nutacionom zaošijavanju. Zato možemo, vodeći samo o njemu računa, orijentaiju Zemljine ose u prostoru smatrati nepromenljivom, nedodirnutom vekovnim pomeranjem Zemljine ljuske. Posmatrajući tu pojavu iz planetskog prostora, možemo reći da se Zemljina ljuska pomera preko Zemljinih polova rotacije. Posmatrajući tu pojavu sa Zemlje, možemo reći da se polovi pomeraju, polagano po Zemljinoj ljusci, a to pomeranje želimo da ispitamo i opišemo…”
Izabrana dela
Izabrana dela Milutina Milankovića su izašla u 8 tomova:
- Kanon osunčavanja Zemlje i njegova primena na problem ledelih doba 1
- Kanon osunčavanja Zemlje i njegova primena na problem ledelih doba 2
- Nebeska mehanika, Istorija astronomske nauke
- Kroz vasionu i vekove, Kroz carstvo nauka
- Spisi iz istorije nauke
- Članci, govori, prepiska
- Uspomene, doživljaji i saznanja
- Kanon osunčavanja Zemlje i njegova primena na problem ledenih doba (prevod na engleski) [4]
Starost
O svojim poslednjim staračkim danima Milanković kaže:
“Teško je pojedincu da pravilno oceni svoje duhovne sposobnosti. I budala sebe smatra pametnim. O sebi mogu kazati, otprilike, ovo. Logika mojih misli i pravilnost njihovih zaključaka još je tu, ali se misli kreću tromije, kao da su im se otrcala krila. Ipak, odblesne u njima po koja orginalna značajna ideja.
Fiziološkom procesu starenja pridruživao se i psihički. Duša mi je izgubila svoju vedrinu, polet, i samopouzdanje. A i to ima svojih uzroka…” [1]
Milanković je umro 12. decembra 1958. godine u 80. godini u Beogradu gde je i sahranjen, ali je ostavio oporuku da njegovi posmratni ostaci budu prebačeni u Dalj. To je učinjeno 1966. godine.
Svoju zaostavštinu na naučnom i uopšte stvaralačkom radu je ostavio Srpskoj akademiji nauka i umetnosti. U ovoj ustanovi se čuva i radna soba Milutina Milankovića.
Najčuveniji srpski naučnik je Nikola Tesla, a takodje je najslavniji naučnik svih vremena u globalnom smislu, do daljnjeg, dok se ne rodi neko novi i veći… Svaka čast Milutinu Milankoviću, ali on ne može biti ispred Tesle i to je realnost.
Vas sajt je veoma zanimljiv i ima tema koje me zanimaju. Zahvaljujem Vam na ulozenom vremenu i trudu.
Mislim da Vam se potkrala mala nepreciznost u tekstu o velikanu Milutinu Milankovicu. Naime, ja sam na vise mesta nasao podatak da je rodjen 28.maja. Kod nas su se nekada deca upisivala u crkvene knjige, pa je mooguce da postoji neslaganja u tumacenju obzirom na razliku u kalendarima.
http://www.milutin-milankovic.com/biografija/
Hvala
Trebalo bi, mozda, istaci kako se medjunarodna naucna zajednica posthumno oduzila Milutinu Milankovicu.
@Magnetika
Tesla je bio pronalazač, a Milanković naučnik. Velika je razlika između naučnika i pronalazača, ali treba ceniti trud i jednih i drugih. Milankoviću je trebalo više od 30 godina da završi svoju teoriju, a Tesla je imao više stotina pronalazaka. Zanimljivo je da su i jedan i drugi su bili protivnici Ajnštajnove fizike i obojica su izgubili na tom polju.
Treba samo napraviti razliku između određenih pojmova.
@Zivanovic Svetislav
Hvala na informaciji. Greška u kucanju. Rođen je 28.maja.
Kakav poslenik znanja i nauke,kakav postovalac pismene reci.
Nikola Tesla, Mihajlo Pupin i Milutin Milankovic
@Magnetika
Највећи српски научници су Милутин Миланковић и Михаило Пупин.
Nisam mogao da poverujem cime se sve ovaj covek nije bavio i koje sve kvalifikacije nije imao .Um za respekt…takvi umovi se retko radjaju…
Preporucujem svima koji su zainteresovani za M. milankovica i za to kako funkvionisu stvari u svemiru i oko nas, da procitaju njegovo remek delo ” Kroz vasionu i vekove ”