Zanimljivosti o Milutinu Milankoviću
- Napravio je najtačniji kalendar do sada. Dužina tropske godine iznosi 365 dana, 5 časova, 48 minuta i 46 sekundi, dok je Milanković postigao tačnost od 365 dana, 5 časova, 48 minuta i 48 sekundi. Samo 2 sekunde duže traje godina po najtačnijem kalendaru.
- Milanković nikada nije prihvatio Ajnštajnovu teoriju relativnosti, ali je to tada bio slučaj i sa mnogim drugim naučnicima tog vremena.
- Dobio je krater sa svojim imenom na daljoj strani Meseca veličine 34 km, zatim krater na marsu prečnika 118 km i asteroid pod nazivom 1605 Milanković.
- NASA ga je uvrstila u 10 najvećih naučnika koji su se bavili proučavanjem Zemlje.
- Za razliku od Nikole Tesle ili Mihajla Pupina, svetsku slavu nije stekao u najvećim svetskim centrima, već se svojim naučnim teorijama bavio u sobici u Kapetan Mišinom zdanju, na Beogradskom univerzitetu, koristeći samo papir, olovku, šiber i logaritamske tablice.
- Milanković je glavni “krivac” koji je dokazao da na Marsu ne može postojati civilizovan život, jer je svojim proračunima pokazao da su tamo temperature previše niske da bi život u takvom obliku postojao.
- Evropsko geofizičko društvo je 1993. godine ustanovilo medalju Milutin Milanković.
- Bio je jedan od najboljih poznavalaca istorije astronomije i nauke uopšte, a to dokazuje u nekoliko svojih dela.
- Najcitiraniji je srpski naučnik svih vremena.
Dodatak:
– Još smo u ledenom dobu
Do naglog i ledenog zahlađenja na našoj planeti došlo je pre 25000 godina. Tada je došlo do formiranja “ledenog kontinenta” koji zahvatao veći deo severne polulopte, a i sve planine kako na severnoj tako i na južnoj Zemljinoj polulopti. Uništen je sav biljni i životinjski svet ili je bio primoran na selidbu tamo gde lednici nisu dospeli. Ovaj period je nazvan kvartarno ledeno doba. Ovakvih perioda je na Zemlji bilo više puta, a razlog za to je javljanje temperaturnih kolebanja. Dokazi za ova kolebanje naučnici nalaze na svakom delu planete.
Milutin Milanković je pojavu poslednjeg ledenog doba objasnio uticajem egzogenih faktora. Značaj je pripisao osunčavanju Zemlje, brzini rotacije, uticaju kosmičkih tela, morskim strujama i mnogim drugim atmosferskim činiocima. Za praćenje temperaturnih kolebanja za poslednjih 600000 godina, uvedeni su termini : toplotni maksimumi i minimumi na severnoj polulopti.
Zasluge se pripisuju, naravno, Milankoviću. On je na osnovu ovih termina napravio prvi kalendar Zemljine prošlosti.
Klimatska kolebanja ukazuju na to da poslednje ledeno doba nije isteklo, već da je Zemlja u trenutnoj fazi kada je došlo do izvesnog porasta temperature, a to je rezultiralo povlačenjam ledenih masa ka plovima. Intenziviranje ledenog pokrivača, prema prognozama klimatologa, će nastupiti za nekoliko hiljada godina (ovo sam pročitao u više naučnih članaka), da bi kasnije ponovo došlo do porasta temperature. Nakon 57000 godina iza tog ponovnog otopljavanja nastupiće još jedan hladan period.
Iz ovoga se vidi da se Zemlja nalazi u fazi trajanja kvartarnog ledenog doba, a ovaj period povišenja globalne temperature je samo njegova faza. [2]
Literatura:
[1] “Milutin Milanković – život i delo”, Vojislav Gledić, Beograd, 2007
[2] „Osnovi Geologije“ – Predrag Nikolić, Beograd, 1997.
[3] “Kroz vasionu i vekove” – Milutin Milanković, Beograd, 1952
[4] http://sr.wikipedia.org/wiki/Милутин_Миланковић
Tekst je preuzet sa sajta Svemir.
PDF verziju ovog teksta i video fajlove o Milutinu Milankoviću možete naći na istom sajtu.
Najčuveniji srpski naučnik je Nikola Tesla, a takodje je najslavniji naučnik svih vremena u globalnom smislu, do daljnjeg, dok se ne rodi neko novi i veći… Svaka čast Milutinu Milankoviću, ali on ne može biti ispred Tesle i to je realnost.
Vas sajt je veoma zanimljiv i ima tema koje me zanimaju. Zahvaljujem Vam na ulozenom vremenu i trudu.
Mislim da Vam se potkrala mala nepreciznost u tekstu o velikanu Milutinu Milankovicu. Naime, ja sam na vise mesta nasao podatak da je rodjen 28.maja. Kod nas su se nekada deca upisivala u crkvene knjige, pa je mooguce da postoji neslaganja u tumacenju obzirom na razliku u kalendarima.
http://www.milutin-milankovic.com/biografija/
Hvala
Trebalo bi, mozda, istaci kako se medjunarodna naucna zajednica posthumno oduzila Milutinu Milankovicu.
@Magnetika
Tesla je bio pronalazač, a Milanković naučnik. Velika je razlika između naučnika i pronalazača, ali treba ceniti trud i jednih i drugih. Milankoviću je trebalo više od 30 godina da završi svoju teoriju, a Tesla je imao više stotina pronalazaka. Zanimljivo je da su i jedan i drugi su bili protivnici Ajnštajnove fizike i obojica su izgubili na tom polju.
Treba samo napraviti razliku između određenih pojmova.
@Zivanovic Svetislav
Hvala na informaciji. Greška u kucanju. Rođen je 28.maja.
Kakav poslenik znanja i nauke,kakav postovalac pismene reci.
Nikola Tesla, Mihajlo Pupin i Milutin Milankovic
@Magnetika
Највећи српски научници су Милутин Миланковић и Михаило Пупин.
Nisam mogao da poverujem cime se sve ovaj covek nije bavio i koje sve kvalifikacije nije imao .Um za respekt…takvi umovi se retko radjaju…
Preporucujem svima koji su zainteresovani za M. milankovica i za to kako funkvionisu stvari u svemiru i oko nas, da procitaju njegovo remek delo ” Kroz vasionu i vekove ”